Viitorul a câștigat primul amical din Serbia

1075

Viitorul Târgu Jiu s-a impus în primul meci de verificare pe pământ sârbesc. Gorjenii au trecut cu 1-0 de OFK Vrsac, formație situată pe locul 9 în liga a doua sârbă. Unicul gol al confruntării a fost marcat de Dragoș Popa, în minutul 82, după o centrare furnizată de Acolatse. În acest meci, Călin Cojocaru l-a folosit în axul central al apărării pe Daniel Bîrzu, un fundaș central în vârstă de 21 de ani care aparține de Farul Constanța.
Viitorul Pandurii, prima repriză: Rob. Geantă – Lupulescu, Mrsulja (cpt.), Dav. Savu, Godja – Moisie, Nic. Geană – Gîrbiță, Nikpalj, Jozic – Alb. Voinea
Viitorul Pandurii, a doua repriză: Lupescu – Ed. Croitoru, Toure, Daniel Bîrzu, Ed. Cojocaru – Brînzan, Tiihonen – Andreaș, Acolatse, Vulpe – Dr. Popa
Gorjenii mai joacă în Serbia cu Zeleznicar Pancevo (locul 14 din 16 în prima ligă / 3 februarie), OFK Becej (locul 11 din 16 în seria Vojvodina din liga a treia / 4 februarie), FK Vozdovac (locul 6 din prima ligă / 6 februarie) și FK Naftagas (locul 5 din 16 în seria Vojvodina din liga a treia / 7 februarie).
După revenirea în țară, echipa lui Cojocaru mai are programate două amicale, cu CSC Dumbrăvița (locul 14 în Liga 2), pentru 14 februarie, și CSM Deva (locul 1 în Seria 7 a Ligii 3), la data de 17 februarie.