Victorii pe linie pentru junioarele CSM-ului

926

Junioarele 3 de la CSM Târgu Jiu au câştigat toate meciurile turneului de handbal organizat în Sala Sporturilor din municipiu. Formaţia pregătită de Andrei Enache a jucat patru partide în patru zile şi nu a avut emoţii în întâlnirile din Seria J. Echipa noastră a trecut de CSM Slatina (31-17), CSS Hunedoara (41-12), HCM Craiova (43-17) şi CSS Petroșani (39-25). Mai mult, gorjencele au câştigat fiecare repriză în jocurile disputate, lucru ce se punctează individual în clasament din acest sezon. ,,Sincer, a fost un obiectiv pe care noi ni l-am propus, dar nu l-am impus. Am avut încredere, încă de la începutul pregătirii, că putem ajunge la acest nivel şi să facem faţă cu brio celor patru zile de meciuri, care au avut o încărcătură foarte mare pentru fete. Şi sistemul de joc a făcut ca totul să devină mult mai greu, fiind 12 reprize practic, pe care ne-am propus să le câştigăm. A fost dificil din punct de vedere fizic şi mental, dar până la urmă s-a văzut că am fost echipa net superioară a turneului. Obiectivul nostru este ca aceste fete să facă pasul către handbalul de performanţă în 3-4 ani”, a declarat antrenorul Andrei Enache. ,,A mers totul foarte bine. În apărare am fost foarte bune, dar am avut mici greşeli pe faza de atac. Am demonstrat că suntem cea mai bună echipă din serie. Am fost foarte unite şi a mers totul aşa cum trebuie. Timpul de recuperare a fost foarte scurt, dar a fost ok. Obiectivul nostru este să câştigăm toate meciurile şi să devenim cele mai bune”, a precizat Ştefania Grecu, centrul CSM-ului şi una dintre remarcatele competiţiei. Pentru Junioarele 3 urmează o săptămână de pauză.