Victorie la superlativ, pentru Energia Pandurii Lignitul

255

Partida, în sine, a fost deschisă oricărui rezultat. Energia a atacat continuu, și-a creat mai tot timpul ocazii importante de a se desprinde însă, cel puțin în prima repriză, finalizarea a lăsat de dorit. Echilibrul valoric s-a făcut simțit pe întreaga perioadă așa că, cine a fost mai în formă și a gândit mai pragmatic desfășurătorul confruntării a avut câștig de cauză. De această dată, și din fericire, Energia s-a impus cu scorul de 30-29, după ce la pauză oaspeții au condus cu două goluri, 15-17. Efortul, determinarea, ambiția au avut caracteristici la superlativ, în tabăra târgujienilor. Elevii lui Andrieș au suportat defensiva extrem de agresivă a oaspeților, au impus, de asemena, respectul cuvenit pe propriul semicerc, și au revenit pe tabelă, după pauză, pentru o victorie răsunătoare în fața a nu mai puțin de 700 de spectatori dornici de spectacol handbalistic. Energia și-a îndeplinit obiectivul, pentru confruntarea cu H.C. Odorhei. Și-a consolidat, astfel, poziția a cincea în clasamentul Ligii Naționale și speră, după acumularea câtorva puncte din deplasare, la poziția a patra a ierarhiei care să-i ofere un duel mult mai accesibil în play-off.