Victorie în primul amical

442

Pandurii a învins la limită, scor 1-0 (0-0), pe Gaz Metan Mediaș în primul amical susținut în această vară, partida disputându-se chiar la Mediaș. Singurul gol al partidei a fost marcat în partea a doua a meciului, în minutul 69, de Iago Morais, unul dintre cei doi brazilieni testați în aceste zile de Petre Grigoraș. Pandurii a dominat prima repriză, a avut o bară la un șut al lui Buleică respins de Buchta, dar și un gol anulat pentru un offside, gol marcat de Matulevicius. În partea a doua, în care Grigoraș a schimbat întreaga echipă, gazdele au avut și ele o bară, la un șut puternic de la 35 de metri care a lovit transversala. Iago Morais a marcat golul victoriei gorjene după ce a scăpat singur cu Pleșca la 35 de metri, a pătruns spre poarta medieșenilor și a trimis plasat, pe lângă portar.
Pandurii va juca mâine și cel de-al doilea meci amical al acestei veri, contra celor de la ASA Târgu Mureș.

Pandurii I: Stanca – Unguruşan, Christou, Erico, Momcilovic – Breeveld, Anton, Răduţ – Buleică, Matulevicius, Nicoară.
Pandurii II: Gliwa – Pleașcă, Pîrvulescu, Negrescu, I. Constantin – Elton, Pană, Lircă – Iago Morais, Jose dos Santos, Roman.