Universitatea a uitat gustul succesului

1104

Craiova nu a câştigat nici în această rundă, dar pentru microbişti nu mai e demult o surpriză. Echipa lui Corneliu Papură a reuşit ,,performanţa” să bifeze al cincilea egal la rând, ultimul pe terenul codaşei FC Voluntari (1-1). Remiza înseamnă că Universitatea, o echipă cu pretenţii la titlu, are şase meciuri consecutive fără succes. Viktor Angelov a deschis scorul în minutul 10, profitând de lipsa de reacţie a fundaşilor adverşi, care l-au scăpat din marcaj în propriul careu. Titular în locul lui Ivan Mamut, Ivan cel român, Andrei, a marcat primul său gol în 2021 după o pasă a lui Dan Nistor (25). Ofosu, Bărbuţ, Bancu şi Screciu au căutat golul descătuşării, dar eforturile oltenilor nu au dat roade. Ştiinţa a fost mai insistentă şi în partea a doua a meciului, dar în dreptul Craiovei au fost contabilizate doar ocazii, cele mai mari ale lui Nistor (64) şi Ofosu (65). Ilfovenii puteau da lovitura pe final de meci, dar Costin a tras peste poartă, scăpat singur cu portarul.
FC Voluntari – Universitatea Craiova: 1-1 (1-1)
Voluntari: Lavin – Costin, Balaur, Armaş, Briceag (Vlad ’31) – Ricardinho, Droppa, Tavares – I. Gheorghe, Angelov (Borţoneanu ’71), Anderson (Lopes ’46, Stoica ‘90). Antrenor: Bogdan Andone
Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălaşa, Papp, Bancu – Nistor, Screciu, Cicâldău – Bărbuţ (Mamut ’63), Ivan, Ofosu (Baiaram ’81). Antrenor: Corneliu Papură
Cartonașe galbene: Tavares, B.Andone (antrenor Voluntari) / Papp
Arbitru: Horia Mladinovici.

Papură: După o victorie, lucrurile se vor regla
Antrenorul Corneliu Papură a declarat, după joc, că Universitatea a fost echipa mai bună, dar a irosit prea multe oportunităţi. În partea a doua a jocului, terenul greu şi-a spus cuvântul. ,,Am avut meciul în mână în prima repriză, am putut să închidem meciul. În cea de-a doua repriză, starea terenului a fost din ce în ce mai dificilă, iar pentru o echipă care își propune să construiască e destul de complicat. Este foarte uşor să te aperi pe un teren greu şi să prinzi echipa adversă pe contraatac. Lucrul ăsta ne-a dezavantajat pe final. Cu toate astea, puteam să înscriem și să câștigăm acest meci. Cu siguranţă, jucătorii sunt frustraţi în momentul în care îți domini adversarul şi nu tranşezi meciul. Cel puțin în prima repriză am avut 3-4 situații bune de a înscrie… Dar așa e la fotbal, câteodată nu reușești să găsești cea mai bună soluție. Băieţii mei trebuie să se gândească doar la jocul de fotbal, altfel nu va veni nicio victorie. După o victorie, lucrurile se vor regla. Sperăm din suflet să se întâmple asta cât mai repede”, a declarat tehnicianul. Dan Nistor a fost unul dintre cei mai buni jucători ai oltenilor şi a declarat că rezultatul este injust. ,,Ceapă” şi-a avertizat colegii că trebuie să îndeplinească un prim obiectiv: intrarea în play-off. ,,În seara am fi meritat victoria, am avut foarte multe ocazii, din păcate nu am reuşit să fructifiăm acele ocazii. Eu am mai zis, în primul rând, trebuie să jucăm pentru a fi calificaţi în play-off, după care vor urma demersurile aşa cum trebuie. Trebuie să ne gândim, în primul rând, la calificare în play-off. E supărător când ai meciul în mână şi nu câştigi. Îţi creezi ocazii la fiecare meci, dar trebuie să muncim mai mult şi cu siguranţă mingea va intra şi prima oară, şi a doua oară şi tot aşa. Sperăm ca la meciul cu FC Argeş să obţinem cele 3 puncte”, a spus mijlocaşul doljenilor. Partida cu piteştenii va avea loc vineri, 29 ianuarie, de la ora 20.00, pe stadionul „Ion Oblemenco”.