Un nou succes pentru Gilortul

1008

Gilortul Târgu Cărbuneşti a reuşit a doua victorie stagională. Elevii lui Mario Găman s-au impus, pe teren propriu, în faţa echipei Naţional Sebiş (2-0). A fost un succes foarte important, având în vedere poziţiile din clasament ocupate de cele două formaţii. Gazdele au condus la pauză după ce Daniel Sorea a transformat, cu calm, un penalty obţinut de Bubuioc (`31). Gorjenii puteau majora diferenţa peste numai două miunute, însă şutul lui Almăjanu a trecut puţin pe lângă poartă. Formaţia noastră s-a desprins în minutul 65, când Marius Ion a înscris, cu capul, după o lovitură de colţ. Diferenţa de scor putea fi chiar mai mare, însă portarul advers a avut un reflex senzaţional la şutul lui Bubuioc din suprafaţa de pedeapsă (`88). Chiar şi după această victorie, Gilortul rămâne pe ultima poziţie în Seria C4, dar la o distanţă ,,acceptabilă” faţă de locul ce asigură salvarea.

Gilortul Târgu Cărbunești – Național Sebiș 2-0 (1-0)
Stadion: „Cristinel Răducan”.
Spectatori: 120.
Gilortul: Jianu – Buzurin, Dolcescu (cpt.), Ion, M. Paștiu – Oprișa – Gîlceavă, Almăjanu, Codin (86’ Cocioabă), Bubuioc – Sorea (80’ Ancuța). Rezervă neutilizată: A. Paștiu. Antrenori: Mario Găman și Bobi Staicu.
Național: Moroz – Musea (46’ Deliman), Forizs (cpt.), Hojda, Cornea – Pop (67’ Roman), Chitaș – Chiș-Toie, Balha, Vereș – Talpoș (43’ Codrea). Rezervă neutilizată: Mersca. Antrenor: Dan Șomcherechi.
Cartonașe galbene: Bubuioc, Gîlceavă, Sorea/Musea, Chitaș, Balha, Hojda.
Au arbitrat: Dan-Ștefan Buzărnescu (Craiova) – Romeo Popa (Craiova) și Claudiu Doarvoaș (Mintia, HD).

Echipa lui Mititelu, victorie pe Municipal
FCU Craiova a bifat primul succes al gazdelor pe Stadionul Municipal din Târgu-Jiu. Formaţia condusă de Eugen Trică a făcut scor cu CSC Ghiroda și Giarmata Vii, 4-0.
Toate golurile trupei doljene au fost înscrise după pauză. Claudiu Bălan a reuşit o dublă, iar Rogoveanu şi Robert Răducanu au contribuit la victoria clară a craiovenilor. Echipa patronată de Adrian Mititelu s-a desprins la 10 puncte în faţa plutonului urmăritor, şi pare că nu mai poate scăpa promovarea.