UCB a pierdut derbiul cu Craiova

1039

UCB Târgu Jiu continuă fără victorie în Seria A din liga secundă de handbal masculin. Formația gorjeană a fost învinsă, pe teren propriu, de CSU Craiova, după un meci antrenant. Oaspeții s-au impus cu 34-30, într-o partidă extrem de echilibrată, decisă în ultimele minute. Cele două formații au mers cap la cap în prima repriză, iar la vestiare s-a intrat la egalitate, 18-18. Craiovenii s-au desprins pe tabelă din minutul 57, când și-au consolidat un avantaj de trei goluri, pe care îl mai avuseseră doar în startul confruntării. Tot cu trei goluri au condus și gazdele în prima repriză, dar elevii lui Adrian Gorun și-au creat mai puține oportunități în partea a doua a meciului și au păcătuit la finalizare. A fost al treilea eșec consecutiv în campionat pentru gorjeni, din tot atâtea partide. Sergiu Predan a fost cel mai bun marcator din tabăra învinșilor cu 8 reușite. Răzvan Mledenciu a marcat de 7ori, iar Flavius Zamfira de 6. Au mai punctat Vlad Bondoc (5), Florentin Stali (2), Alexandru Drugă (1) și Ştefan Maranca (1). Adrian Tudor Rădulescu a stat tot meciul în poartă și a reușit 16 intervenții salvatoare. De partea cealaltă, Alexandru Ştefan Gabriel Alniti a dat 9 goluri pentru oaspeți. Craiova a reușit în startul sezonului două succese, având și un meci pierdut. Antrenorul Adrian Gorun nu a dorit să ofere declarații la finalul partidei.