UCB a ieșit din cupă

716

Universitarii gorjeni au fost eliminați din Cupa României la handbal masculin. CS UCB Târgu Jiu a pierdut confruntarea de pe teren propriu, 34-38, cu CS Politehnica Iași. Meciul s-a jucat, marți, în Sala Sporturilor din municipiu. Chiar dacă au avut doar opt oameni pe foaia de joc, moldovenii au condus de la un capăt la altul confruntarea și s-au desprins la patru goluri înainte de pauză, 15-19. Deși au avut și un ecart de 7 puncte, vizitatorii puteau scăpa succesul pe final.
În ultimele 3 minute, gazdele s-au apropiat la numai două goluri, 33-35, dar nu au fost la fel de inspirate în timpul rămas de joc. Sergiu Predan a fost cel mai bun marcator al gorjenilor, cu 7 reușite. Florentin Stali și Bogdan Ivășchescu au avut și ei câte 6 goluri. Pe de altă parte, Lucian Andriescu a fost cel mai eficient jucător de pe parchet și a punctat de 11 ori. A fost primul meci oficial al gorjenilor în 2024. UCB joacă sâmbătă, în campionat, la CS Unirea Sânnicolau Mare.