Turneu de vis pentru baschetbalistele U14

1054

Fetele de la CSM Târgu Jiu U14 merg, cu stil, la Turneul Final. Baschetbalistele pregătite de Laurențiu Răuț au terminat Grupa Valorică A cu două succese pe teren propriu. Dacă prima victorie a venit facil, 81-20 cu CSS Sibiu, al doilea succes a fost obținut după un meci-thriller, care a avut nevoie de o repriză adițională. În cele din urmă, gazdele s-au impus cu 54-41 (41-41) în fața CSS Smart Basketball Team Cluj Napoca. Este o binemeritată revanșa luate de alb-albastre în fața ardelencelor, după eșecul suferit anul trecut, chiar la Turneul Final organizat de municipiul nostru. ,,Sunt extrem de fericit de atitudinea pe care au avut-o fetele în ambele meciuri și pentru faptul că ne-am îndeplinit și cel de-al doilea obiectiv, acela de a nu pierde nici un meci acasă și nu în ultimul rând sunt fericit că am reușit să ne luăm revanșa împotriva echipei din Cluj, după înfrângerea de anul trecut. A fost un meci pe viață și pe moarte, câștigat de fetele mele după o repriză de prelungiri, după ce am avut un început foarte slab. Ușor, ușor, am intrat În meci și am câștigat. Sunt extrem de mândru de aceste minunate fete și vreau să le mulțumesc și suporterilor, care au fost minunați în această seară. Vreau să-i mulțumesc pentru sprijin și prietenului meu Bogdan Rădulea, care tot timpul a fost alături de noi, dar și tuturor celor care astăzi au fost lângă noi”, a declarat antrenorul Laurențiu Răuț, pentru site-ul oficial, după confruntare.
CSM Târgu Jiu U14: Sara Canavea, Gabriela Uzuru, Carla Deaconu, Ilinca Oproiu, Teodora Sarcină, Diana Nica, Iulia Rădulea, Antonia Tetileanu, Miruna Bălășoiu, Maria Zamfirescu Rădulea, Iulia Bâtoancă, Alexia Dană. Antrenor: Laurențiu Răuț.
Gorjencele au terminat grupa pe locul 2 și se vor confrunta cu cele mai bune 7 echipe din țară în perioada 1-5 martie.