Trofeul Festivalului ”Meleaguri brâncușiene” de la Târgu Jiu a plecat la Alba

744

Dinamismul dansurilor populare, cântecele din diverse regiuni etnofolclorice ale țării și pasiunea tinerilor concurenți au fost ingredientele celei de-a VII-a ediții a Festivalului Național de Muzică Populară “Meleaguri Brâncușiene”, eveniment organizat de Consiliul Județean Gorj, Școala Populară de Artă ”Constantin Brâncuși” Târgu Jiu și Ansamblul Profesionist Doina Gorjului, care s-a desfășurat la finele săptămânii trecute la Târgu Jiu.

38 de concurenți, reprezentând marile zone etnografice ale țării, au urcat pe scena festivalului, demonstrând prin repertoriul ales și calitățile interpretative, că pot merge pe drumul cântecului popular românesc. Prestațiile lor artistice au fost apreciate de juriul de specialitate format din Gheorghița Nicolae – președintele juriului, specialist în etnologie și folclor, realizator de emisiuni folclorice, prezentator/moderator al emisiunii ”Tezaur folcloric”, vicepreședinte al Asociației Naționale de Folclor din România, organism afiliat la Uniunea Mondială de Folclor, Doina Ișfanoni – doctor, istoric de artă, cercetător, etnolog – Muzeul Național al Satului ”Dimitri Gusti” din București, Claudia Torop – interpret de folclor, director artistic Ansamblul Profesionist ”Doina Gorjului”, Eugen Petre Sandu – profesor universitar doctor abilitat, Departamentul de Arte și Muzică de la Facultatea de Litere a Universității din Craiova, autor de studii etnomuzicologice, dirijor și commpozitor și Adrian Grigoraș – violonist, compozitor, dirijor al Orchestrei Naționale Radio.
Astfel, din cei 38 de concurenți juriul a ales următorii câștigători:
MARELE PREMIU ȘI TROFEUL FESTIVALULUI: BALOGH VASILE RADU – Centrul de Cultură ”Augustin Bena” Alba
SECȚIUNEA CANTO MUZICĂ POPULARĂ
Categoria 12-15 ani
Premiul I – GIREADĂ MIRUNA IUSTINA – Școala Populară de Arte ”George Enescu” Botoșani
Premiul II – GIURGIU DENISA MARIA – Școala Populară de Arte ”Tudor Jarda” Cluj-Napoca
PREMIUL III – TONEȚ IONUȚ FLORIN – Centrul Cultural Bucovina – Școala Populară de Arte ”Ion Irimescu” Suceava
Mențiune – NINU DARIA MARIA – Centrul de Cultură şi Arte ”George Topîrceanu” Curtea de Argeş
Mențiune – TUDORESCU LORENA LARISA – Școala Populară de Arte ”Constantin Brâncuși” Târgu Jiu
Categoria 16-25 ani
Premiul I – MIRICĂ IULIANA BIANCA – Școala Populară de Arte ”Vespasian Lungu” Brăila
Premiul II – STRUȚ MELANIA GEORGIANA – Școala de Arte Satu Mare
Premiul III – HACMAN ANA-MARIA – Centrul Cultural Bucovina – Școala Populară de Arte ”Ion Irimescu” Suceava
Mențiune – CORNACIU ALEXANDRA-MARIA-DAIANA – Școala Populară de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea
Mențiune – NEGREA ANDREEA MARIANA – Școala Populară de Arte ”Constantin Brâncuși” Târgu Jiu
SECȚIUNEA INSTRUMENTE POPULARE
Categoria 16-25 ani
Premiul I – POPESCU NECTARIE – Școala Populară de Arte ”George Enescu” Botoșani
Premiul II – ALEXANDRA BUȘCĂ – Scoala Populară de Arte şi Meserii ”Cornetti” Craiova
Premiul III – OGRABEK IONUȚ CRISTIAN – Școala Populară de Arte şi Meserii Piteşti
Mențiune – BECHEANU EMANUEL TEODOR – Școala Populară de Arte ”Constantin Brâncuși” Târgu Jiu
Mențiune – ISTRATE RAUL PATRIK – Scoala Populară de Arte şi Meserii ”Ilie Micu” Sibiu
Categoria 16-25 ani
Premiul I – CIOIU ALEXANDRU COSTIN – Școala Populară de Arte ”Constantin Brâncuși” Târgu Jiu
Premiul II – CĂLIN CASIAN IONUȚ – Școala de Arte Satu Mare
Premiul III – ARĂU COSTEL – Scoala Populară de Arte şi Meserii ”Ilie Micu” Sibiu
Mențiune – BARBU GEORGE FLORIN – Școala Populară de Arte şi Meserii Piteşti
Mențiune – DOBRINESCU ALEXANDRA MIHAELA GABRIELA – Centrul Cultural Municipal ”Radu Șerban” Caracal
PREMII SPECIALE
Premiul special – CAMELIA ARGINT
MATYAS NATALIA ANTONIA – Scoala Populară de Arte şi Meserii ”Ilie Micu”Sibiu
Premiul special pentru autenticitatea costumului tradițional
NIȚESCU ANDREEA ȘTEFANIA – Școala Populară de Arte şi Meserii Piteşti
SIBOROSCHI CONSTANTIN DANIEL – Centrul Județean de Cultură și Artă Olt
Premiul special pentru autenticitatea repertoriului
CĂLUIANU MAGDA MARIA – Centrul Județean de Cultură și Artă Olt
NEDELCU FLORENTINA – Școala Populară de Arte şi Meserii Piteşti
Premiul special al orchestrei Ansamblului Folcloric MARIA LĂTĂREȚU
BOCȘAN DARIUS CONSTANTIN – Şcola Populară a Artelor şi Meseriilor Slatina
CÎRPACI PETRU BENIANIM – Școala Populară de Arte și Meserii ”Ion Românu” Reșița
MURARU MATEI VASILE – Centru Cultural BUCOVINA – Școala Populară de Artă ”Ion Irimescu” Suceava
DUMITRAȘ CIPRIAN IULIAN – Centru Cultural Bucovina – Școala Populară de Artă ”Ion Irimescu” Suceava
GHERGA DARKO MARIAN – Școala Populară de Arte și Meserii ”Ion Românu” Reșița
IANCU MĂDĂLIN ANDREI – Școala de Arte Timișoara
MOGA ANDREI – Școala Populară de Arte şi Meserii Râmnicu Vâlcea
”Scopul acestui festival-concurs este de a încuraja și de a contribui la descoperirea a cât mai multor talente, promovarea și stimularea celor mai valoroase prezențe. Felicităm tinerii câștigători, dar si îndrumătorii acestora, și le urăm succes pe mai departe!”, a transmis conducerea Școlii Populare de Arte Târgu Jiu.
I.M.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here