Thriller la Horezu! Gilortul ,,a refuzat” înfrângerea

1359

Gilortul Târgu Căbuneşti îşi continuă prestaţiile îndrăzneţe în Liga a treia. Trupa lui Florin Popete şi Bogdan Chiriac a remizat cu Flacăra (3-3), după un meci în care a revenit în stil de mare echipă. Prima repriză a fost la discreţia gazdelor, care au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri. Adrian Popa (18’) şi Sebastian Preda (41’) au punctat pentru trupa vâlceană. Totuşi, ,,olarii” s-au văzut prea repede cu punctele în sac, iar vizitatorii au început mult mai bine mitanul secund. După câteva semnale de alarmă, Constantin Roncea (51’) a profitat de o naivitate a apărătorilor adverşi şi a redus din diferenţă. Peste numai două minute, Robert Bubuioc a adus egalarea după o pasă a lui Cocină. Gazdele au revenit în avantaj pe final de partidă, după o fază controversată. Şutul lui Ionuţ Moldovan a lovit bara, iar apoi Dragoş Constantinescu a prins mingea. Totuşi, arbitrul asistent a considerat că balonul a depăşit linia porţii, iar centralul a acordat gol valabil (82’). Ultimele minute ale confruntării au avut o singură protagonistă: formaţia din Târgu Cărbuneşti. După ce au lovit transversala, elevii lui Florin Popete au egalat prin acelaşi Bubuioc (87’), care a marcat după o acţiune a lui Oprişa. Gilortul a forţat chiar victoria, dar presiunea vizitatorilor nu a dat roade. A fost primul rezultat de egalitate înregistrat de formaţia gorjeană în Seria 7. Cărbuneştenii mai au trei victorii şi două înfrângeri.
Flacăra Horezu – Gilortul Târgu Cărbuneşti: 3-3 (2-0)
Flacăra: Eftimie – Bălan (60′ Bîzîchie), Mihăescu, Moldovan, Grosu (77′ Dinu) – Precup, Nistor (cpt), Stănică, Preda (75′ Dobrescu) – Simeanu, Popa. Rezerve neutilizate: Vlădoi, Nuță, Turcin, Chelcea. Antrenor: Marian Deaconescu.
Gilortul: Constantinescu – Buzurin, Dolcescu, Safta (46′ Cocină), Miroiu (30′ Popa) – Oprișa, Avrămescu (cpt) – Bubuioc, Dănăricu (79′ Almăjanu), Afrim – Roncea (90′ Filip). Rezerve neutilizate: Stăniloiu, Cocioabă, Bărăitaru, Popete. Antrenori: Florin Popete și Bogdan Chiriac.