Succes vital, obţinut de Viitorul

1040

După două înfrângeri consecutive în campionat, Viitorul Târgu Jiu era obligată să câştige pe teren propriu meciul cu CSM Reşiţa. Trupa lui Flavius Stoican venea după calificarea răsunătoare în semifinalele Cupei României, iar staff-ul gorjenilor îşi punea problema prospeţimii jucătorilor gazdă înainte de meci. Totuşi, în prima repriză, Reşiţa a părut formaţia vlăguită. Bănăţenii au stat mai mult în propria jumătate, iar contraatacurile echipei lui Alin Minteuan au fost firave. Gorjenii Andrei Dragu şi Marius Cioiu au fost cei mai periculoşi oameni ai Viitorului. După două ocazii bune irosite, Dragu şi-a găsit coechiperul din vremea junioratului cu o centrare foarte bună, iar Cioiu a deschis scorul (38). Gazdele puteau avea 2-0 la pauză, dar Lixandru a dat slab cu capul după o centrare perfectă a lui Oros. În partea a doua, reşiţenii au mai echilibrat jocul, dar tot Viitorul a părut echipa mai periculoasă. Lui Dragu i-a fost refuzat un penalty în minutul 68, iar meciul s-a animat pe final. Bodea a scos şutul periculos a lui Buş (81), iar Ţegle a profitat de o eroare mare a lui Cobrea şi a făcut 2-0. Când puţinii spectatori de pe stadion celebrau, Sin a făcut penalty la Chera, iar Laurenţiu Buş a transformat lovitura de pedeapsă (90). Prea puţin, prea târziu pentru Reşiţa, care a plecat învinsă de la Târgu Jiu. În schimb, Viitorul a revenit în play-off, dar lupta pentru primele şase este crâncenă. După meci, antrenorul Flavius Stoican şi-a felicitat jucătorii, în special pe căpitanul Cristian Oros. ,,Sunt trei puncte mari. Aveam nevoie de această victorie. Veneam după o calificare în Cupa României şi important era să nu fim relaxaţi. Am mai păţit acest lucru după ce am eliminat Gaz Metan Mediaş, iar în meciul cu ‘U’ Cluj am avut o primă repriză în care am intrat pe vârfuri. Mă bucur că suntem din nou în prime şase echipe. Acesta este obiectivul nostru, să ne batem până la final. În prima repriză, am avut multe situaţii şi o posesie bună. În a doua repriză, au echilibrat jocul, au fost şi momente mai delicate, pentru că au pus presiune pe noi. Până la urmă, sunt importante cele trei puncte. Am încercat să le redau plăcere şi să aibă şi prospeţime. Astăzi, vreau să-l felicit pe Cristi Oros. În ultimele trei partide, acest băiat, care are 36 de ani, a jucat foarte bine. Din trei în trei zile. Să joci, la Cluj, mijlocaş central în faţa apărării şi cu un efort deosebit, este un exemplu pentru mine şi pentru jucători”, a precizat antrenorul Viitorului. În etapa viitoare, trupa gorjeană joacă în deplasare cu Ripensia Timişoara.

Viitorul Târgu Jiu – CSM Reşiţa: 2-1 (1-0)
Viitorul: Rob. Bodea – Buleică, Oros (cpt.), Al. Băican, Sin (Copaci 90+2’) – Lixandru, Țegle – Andr. Dragu (Gîrbiță 71’), Cioiu (Chiorean 90+2’), Vulpe (Buțurcă 63’) – D. Paraschiv (Bădăuță 71’). Rezerve neutilizate: D. Rusu – Ludușan, Buia, Mitrică. Antrenor: Flavius Stoican
Reșița: Cobrea – Szijj, Sălcianu, Dumitraș, L. Acka (Al. Dulca 46′) – Ad. Ilie (Al. Sima 46′), Danci (cpt.)(Rob. Boboc 73′), Dat (Chera 73′), Brînzan (Breșneni 46′), Laur. Buș – Visnakovs. Rezerve neutilizate: Zimmermann – Matiș, N. Popescu, Cristodulo. Antrenor: Alin Minteuan