Succes în deplasare pentru UCB

982

Handbaliștii gorjeni de la CS UCB Târgu Jiu s-au întors cu toate punctele din Banat. Oaspeții s-au impus în Sala ,,Constantin Jude” din Timișoara în fața formației CSU Politehnica Timișoara, scor 28-34. Meciul a contat pentru etapa a șasea a Diviziei A. Victoria a venit în repriza secundă, după ce trupa lui Adrian Gorun a fost condusă la pauză, 15-14. ,,După o primă repriză terminată cu avantajul minim al gazdelor, în repriza secundă, handbaliștii noștri au practicat un handbal demn de o echipă care are drept obiectiv pentru acest sezon ocuparea unuia dintre primele trei locuri. Îmbucurător, și de această dată, este faptul că numai puțin de 10 jucători și-au trecut numele pe lista marcatorilor, precum și evoluția excelentă a portarilor noștri, de această dată fiind vorba de Bogdan Motoi”, a declarat directorul clubului, Virgil Popovici. Trei jucători au terminat meciul cu câte 6 goluri: A. Manole, V.Bondoc și G.Constantinescu. Au mai marcat A.Druga (5), D.Ghișe (4), V.Mladin (3), I.Mazilu (1), A.Lăcătușu (1), F.Stali (1) și A.Maranca (1). În runda următoare, UCB Târgu Jiu va întâlni, acasă, formația Unirea Sânnicolau mare. Gorjenii au trei succese și două înfrângeri după cinci partide disputate.