Ştiinţa da, Minerul ba…

579

În vreme ce Pandurii II a stat în runda din week-end în Liga a 3-a, seria a IV-a, celelalte două echipe ale Gorjului au evoluat în mod diferit în meciurile pe care le-au disputat pe propriile terenuri.
Ştiinţa Turceni a spart gheaţa în acest sezon reuşind primul succes după trei rezultate de egalitate şi patru înfrângeri. Startul de campionat a fost unul dezamăgitor pentru trupa din Turceni în ciuda faptului că anul acesta a pornit la drum cu mai multe speranţe, în vară Ştiinţa reuşind să-şi întărească echipa cu mai mulţi jucători cu mare experienţă sosiţi de la Jiul Rovinari, echipă care a renunţat la activitatea la nivel de seniori. Ştiinţa a reuşit să se impună clar, scor 2-0, în faţa celor de la Minerul Mehedinţi, victoria venind graţiei dublei lui Simcea, marcator în minutele 9 şi 72.
Din păcate, Minerul Motru nu se regăseşte şi pierde meci după meci dovedind că şi la nivelul Ligii a 3-a are probleme, trupa lui Gabi Zahiu venind după un an dezamăgitor petrecut în Liga a 2-a. Minerul Motru a pierdut cu 2-3 (0-1) în faţa unei echipe cu pretenţii la promovare, UTA Bătrâna Doamnă.
Oaspeţii au deschis scorul la Motru chiar înaintea pauzei prin Rus şi s-a desprins la 3-0 prin două goluri marcate în două minute de Gueye (62) şi acelaşi Rus (63). Motrenii au redus din handicap prin Vrâncuţi în minutul 69 şi au ajuns la doar un gol în spatele oaspeţilor graţie reuşitei lui Nicoloff în minutul 87. Directorul sportiv al Minerului crede că echipa sa merita mai mult în acest debut de campionat, iar în acest ultim meci dă vina şi pe un arbitraj ostil: „Când nu merge, nu merge. În plus ne mai băgăm şi singuri mingea în poartă, şi parcă atunci când nu îţi merge bine se adună toate relele grămadă. Am dat şi peste arbitraje tendenţioase, la ultimul meci, cel cu UTA Bătrâna Doamnă, am avut un arbitraj care ne-a dezavantajat şi pe care o să-l reclam la CCA printr-un memoriu”, a declarat Mihai Cernica.
Acesta consideră că lipsa banilor se reflectă în evoluţiile de pe teren ale echipei, însă nu crede că Minerul Motru se află în postura de a se gândi la retrogradare: „Sunt probleme mari, acesta este adevărul. Totul se trage de la bani, aşa că nici valoarea lotului nu e ridicată, în plus mai dăm şi peste echipe bine organizate din toate punctele de vedere. Nu se pune problema retrogradării, nu se discută aşa ceva. Trebuie să ne revenim, însă deocamdată asta ne este valoarea”, a mai spus Cernica.