Se știu semifinalele Cupei României

1065

Sepsi OSK – Universitatea Craiova și FC Voluntari – Campionii FC Argeș sunt meciurile din penultimul act al Cupei României, ediția 2021/2022. Jocurile din cadrul semifinalelor se desfăşoară în sistem tur-retur, prima echipă extrasă fiind organizatoare a jocului tur. Manșa unu are loc în perioada 19-21 aprilie, iar cel de-al doilea meci va fi disputat în perioada 10-12 mai, programul acestora urmând a fi stabilit şi comunicat ulterior pe site-ul FRF. Ca urmare a abrogării principiului avantajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manşă, în situaţia în care, după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menţine (la puncte şi golaveraj), jocul retur se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute. În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câştigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă. „Jucăm între etapa a 5-a şi a 6-a din play-off, va fi un meci dificil cu siguranţă, au o echipă bună şi un antrenor foarte bun. Pentru noi nu se schimbă nimic, fiindcă oricum ne dorim să câştigăm Cupa, avem şansa de a juca al doilea meci acasă, vrem să ne calificăm în finală. Am avut cel mai greu adversar în primul tur şi suntem favoriţi la câştigarea Cupei, la Craiova se doreşte performanţă”, a declarat antrenorul Universității, Laurențiu Reghecampf. Universitatea Craiova este deținătoarea trofeului, după ce în sezonul precedent a câștigat finala cu Astra Giurgiu.