Săulescu și Jianu, decisivi în succesul Filiașului. Gilortul nu a jucat

1698

Doljenii de la CSO Filiași au pornit cu un succes extrem de important în Liga 3, iar la originea victoriei au stat doi jucători gorjeni. Trupa lui Mario Găman s-a impus cu 1-0 în deplasarea de la CSM Alexandria, singurul gol al confuntării fiind marcat de Dragoș Săulescu. Mijlocașul a înscris din penalty, în minutul 23. Dacă prima repriză a fost dominată de vizitatori, gazdele au fost vioara întâi în actul secund, când paradele lui Ovidiu Jianu au menținut tabela intactă.,,Am adus cele trei puncte la Filiaşi şi mă bucur foarte mult. Am fost decisiv cu ajutorul echipei, nu de unul singur. A fost foarte greu în repriza secundă, cred că am făcut un pas-doi înapoi şi, cum se spune, s-au urcat pe noi, dar echipa cea mai bună a câştigat la final. Am avut şi puţin noroc, pentru că ei au avut câteva ocazii, dar şi noi puteam să închidem jocul. Am ratat şi noi, dar mă bucur că am obţinut victoria. Ovidiu Jianu ne-a scos în trei-patru rânduri. O să-i dăm şi berea”, a declarat Săulescu pentru Gazeta de Sud.,,A fost o victorie muncită cu o echipă foarte puternică. Cred că a fost un meci de nivelul ligii secunde, un meci frumos. Am suferit, dar sunt 3 puncte mari şi un început extraordinar pentru noi”, a punctat și antrenorul Mario Găman.Meciul a contat pentru Seria 6. Din păcate, Gilortul nu a apucat să debuteze în Seria 7, după ce, săptămâna trecută, nu și-a putut disputa nici meciul din Cupa României, cu Jiul Petroșani. La formația din Târgu Cărbunești au fost înregistrate câteva cazuri de Covid-19, asta în ciuda faptului că nu existau jucători cu simptome.,,Partida Gaz Metan Mediaș 2 – Gilortul Târgu Cărbunești, din cadrul primei etape a Ligii 3, seria 7, care urma să se dispute sâmbătă, 12 septembrie 2020, va fi reprogramată, cel mai probabil, pentru miercuri, 23 septembrie 2020, ora 17.00”, au anunțat oficialii clubului gorjean.