Salbă de medalii pentru UCB la Universitare

588

Atleții care urmează cursuri la Universitatea „Constantin Brâncuși” din Târgu Jiu au reușit rezultate foarte bune la finalele Campionatului Național Universitar de Atletism, reuniune de la care s-au întors cu opt medalii.

Andreea Pîșcu, Alexandru Staicu, Claudiu Surlea și Adela Bălțoi, de la CS Pandurii Târgu Jiu, și Mădălin Gheban, acum legitimat la CS U Craiova, au alergat pentru UCB și au adus în vitrina Universității gorjene nu mai puțin de opt medalii, dintre care trei de aur și tot atâtea de argint.
În concursul organizat la Pitești, studenții gorjeni au fost la înălțime, iar Andreea Pîșcu a demonstrat încă o dată că se află pe un trend ascendent și că poate deveni o nouă stea a atletismului românesc.
Sportiva antrenată de Ion Bură la CS Pandurii Târgu Jiu s-a impus entuziasmant în cursa de 10.000 metri, cu un record personal de 34 de minute și 48 de secunde, la mare distanță de următoarea clasată.
Progresul realizat de Pîșcu în această probă este unul evidențiat și de vechiul PB, unul corectat acum cu aproape două minute! Tânăra atletă gorjeană s-a impus și în proba de 3.000 de metri, acolo unde a înregistrat un timp de 9 minute și 40 de secunde. Al treilea aur pentru UCB a fost adjudecat în cursa masculină de 10.000 de metri de Alexandru Staicu, elevului Vioricăi Dima cucerind un bronz și în cursa de 3.000 de metri. Celelalte medalii obținute de UCB la această reuniune au fost cucerite de Adela Bălțoi – argint la 3.000 de metri și bronz la 10.000 de metri, Mădălin Gheban – locul secund în proba de 800 de metri și Claudiu Surlea – locul 3 în proba de 3.000 de metri obstacole.
Aceeași reuniune atletică de la Pitești a găzduit și o etapă de Campionat Național, concurs în care alți atleți de la CS Pandurii au triumfat. Adrian Garcea, deși este junior II, a învins mai mulți seniori și a câștigat primul loc în cursa de 3.000 de metri, iar timpul reușit este unul de talie europeană, 08:31 fiind al treilea timp european pe această distanță. Tot pe primul loc a terminat concursul și Adina Amzucu în proba de săritură în înălțime, atleta de la CS Pandurii reușind un salt de 1,70 metri.