Să se termine mai repede! Pandurii şi-a făcut norma şi cu Ripensia

1229

Pandurii Târgu Jiu a respectat scenariul din ultima partidă de acasă. Formaţia noastră a încasat trei goluri şi o eliminare şi a mai bifat o ruşine, de data aceasta în faţa Ripensiei Timişoara (0-3). Meciul de pe Stadionul Municipal nu avea o miză reală decât pentru formaţia timişoreană, care a şi început mult mai bine confruntarea. După o nesincronizare mare în apărarea gorjenilor, Mihai Ene a deschis scorul cu un lob bine plasat, de la 18 metri (`4). A urmat un joc şters, cu multe nesincronizări. În ciuda numeroaselor lovituri de colţ, Pandurii nu şi-a fructificat talia, ba mai mult, echipa noastră nici nu a avut ocazii importante. Moisie a menţinut tabela intactă pe final de mitan, după ce a respins balonul de pe linia porţii (`40). Antrenorul Călin Cojocaru a făcut scandal la pauză, iar echipa noastră a părut că are alt ritm în primele minute din partea secundă. Totuşi, inevitabilul s-a produs în minutul 66, când Sokovic, intrat pe teren de câtva secunde, a împins balonul în plasă după o respingere a lui Aldescu. Ca să respecte reţeta ultimelor două confruntări, Pandurii a terminat şi cu un om în minus. O ,,bombă” a lui Ene le-a liniștit definitiv pe gazde (73), iar Maurice Sylla a fost eliminat două minute mai târziu, când s-a contrat cu Fridrich. Fundaşul Ripensiei a luat doar galben, deşi a lovit cu capul. Pandurii a rămas cu 14 puncte, în timp ce Ripensia a acumulat 33.
Pandurii în meciul cu Ripenisa: Aldescu – Corduneanu (79, Peia) , Moisie, Diau – D. Filip – Răchișan (79, Andr. Dobre), Felipe Acosta, Sylla, Rasoveanu (61, St. Goma) – Velcotă (71, Zaborowski), Dodoi (cpt.) Rezerve neutilizate: Iovicin, Al. Oprița – Simionescu, Habet, R. Cojocaru, Antrenor: Călin Cojocaru.

Cojocaru: Am pierdut fără drept de apel
Antrenorul vizitatorilor, Cosmin Petruescu, a declarat că victoria Ripensiei nu a fost o simplă formalitate, iar succesul s-a conturat pe final.,,Este o victorie mare pentru noi. Mă aşteptam la o partidă dificilă şi aşa a şi fost. Deşi scorul nu o arată, diferența s-a făcut pe final de joc. Din punctul meu de vedere, Pandurii, în ciuda rezultatelor pe care le-a avut, rămâne o echipă bună, mai ales dacă ne raportăm la calitatea individuală a jucătorilor. Nu întâmplător, de aici, s-a plecat greu cu puncte. Au grup de jucători buni şi cu siguranţă vor face treabă în viitor”, a declarat Petruescu. Realist, Călin Cojocaru a recunoscut că echipa sa a fost blazată, iar pe jucători nu-i ajută cu nimic acest lucru. Întrebat de ce se tot adună cartonașele roșii, antrenorul timișorean a spus că există multă frustrare, nu şi indisciplină. ,,Nu e o lipsă de disciplină, dar astăzi am făcut un meci slab, fără atitudine şi determinare. Într-un fel, îi înţeleg pe băieţi, dar le-am zis că, în primul rând, joacă pentru ei şi trebuie să jucăm până la capăt. Am pierdut fără drept de apel, trebuie să recunoaștem. În prima repriză, am făcut greșeli copilărești, le-am dat ocazia să aibă foarte multe ocazii şi puteau să mai marcheze. Mai aveam două etape şi trebuie să ne respectăm până la final, e important şi cum pierzi. Dacă aş spune ce ar fi de spus, aş putea să scriu două cărţi. Lumea spune că găsesc scuze pentru că sunt slab, dar, cu siguranţă, dacă am putea să spunem tot ce se întâmplă la club, am scrie o carte bună. Ei trebuie să joace pentru un viitor mai bun al lor. Sylla ar trebui să fie amendat pentru acest lucru, dacă şi avem din ce să-l amendăm. A avut o ieşire pe care nu trebuia să o aibă, dar s-au adunat multe lucruri. Cu siguranţă, primul trebuia eliminat jucătorul Ripensiei, pentru că el a dat cu capul prima dată, după aceea a ripostat Sylla. Se întâmplă şi lucruri de genul acesta şi văd că la noi au devenit tradiţie. Roşul de data trecută, de la meciul cu Universitatea Cluj, a fost o glumă. Am mai primit şi alte sancţiuni şi nu văd doar eu lucrul acesta. Pentru noi se fluieră într-un fel contactele, pentru adversari în alt fel. Nu avem 14 puncte exclusiv din vina arbitrilor, dar au fost foarte multe greşeli împotriva noastră”, a spus Cojocaru. Pandurii mai are meci la Metaloglobus, iar apoi încheie sezonul acasă, cu Farul.