S-au făcut de râs

604

Echipa de handbal masculin, Energia Târgu Jiu, a pierdut primele două jocuri de pregătire ale verii.

Energia a fost învinsă fără drept de apel de nou promovata HC Adrian Petrea Reșița, 23-27, în deschiderea turneului de la Târgu-Jiu.
Echipa din Reșița a condus pe toată perioada jocului chiar și la 8 goluri diferență (14-22, min.40). Băieții lui Andrieș s-au apropiat o singură dată la un gol, în prima parte, 5-6 min 13. Cel mai bun marcator al întâlnirii a fost reșițeanul Huța Mihai, 6 goluri.
Energia s-a făcut de râs și în al doilea meci. Steaua a dominat clar partida având la pauză un avans de 7 goluri, 19-11. Handbaliștii gorjeni s-au trezit abia în ultimele zece minute când au marcat 7 goluri consecutive și au redus handicapul la minim, 26-27. Acatrinei a avut și șansa egalării de la 7 metri, dar necunoscutul Petrila l-a blocat. Nou promovata HC Adria Petrea Reșița a câștigat triunghiularul de la Târgu-Jiu în timp ce Energia a terminat ultima, cu 0 puncte.

Turneul de la Târgu-Jiu, rezultate:
Energia Târgu-Jiu – HC Adrian Petrea Reșița 23-27 (9-14)
Energia: Șelaru, Țenghea – Bejinariu, Chiruț (3 goluri), Târzioru (1), Țuțu (1), Șoldănescu, Păunică (1), Mledenciu (5), Enache (1), Giotoiu (2), Dediu (3), Stoica (2), Acatrinei (4), A. Mănescu, Constandina.
Antrenor: Liviu Andrieș.
Energia Târgu-Jiu – Steaua București 26-28 (11-19)
Energia: Șelaru, Țenghea – Bejinariu (2 goluri), Chiruț (1), Târzioru (4), Țuțu (4), Șoldănescu (1), Păunică (2), Mledenciu (1), Enache , Giotoiu (5), Dediu (1), Stoica, Acatrinei (3), A. Mănescu (1), Constandina (1).
HC Adrian Petrea – Steaua 29-29 (16-14)