S-au distrat cu Timba!

433

Trupa lui Constantinides a revenit la Târgu Jiu după o serie de trei jocuri disputate în deplasare şi a făcut-o cu un succes categoric în faţa unei „cenuşărese” a ligii naţionale masculine de baschet. Energia a învins categoric Timba şi şi-a ascuţit colţii pentru întâlnirea cu Kormend din EuroChallenge.

Partida cu Timba Timişoara nu a avut un istoric complicat. A început cu două serii de libere la fiecare panou. Kremen a transformat una din două, iar Glazyrin pe ambele, ceea ce a însemnat primul şi ultimul avantaj luat pe tabelă de oaspeţi. Tal Karpelesz a dus scorul la 3-2 pentru Energia, iar elevii lui Constantinides nu au mai predat conducerea pe tabelă până la final. Timba s-a ţinut aproape doar până la jumătatea primului sfert, 12-11 fiind ultimul scor în care diferenţa a fost de doar o posesie, Energia apăsând apoi pe acceleraţie pentru ca la finele primelor zece minute de joc scorul să devină 25-17. Sfertul secund a fost şi el echilibrat şi câştigat tot de gazde, dar la o diferenţă mai mică, scor 14-10. La revenirea de la cabine, în sfertul trei, Energia a arătat de ce este cu adevărat în stare. Echipa gorjeană a dominat clar jocul sub ambele panouri, a forţat desprinderea şi a mărit diferenţa constant, sfertul trei fiind câştigat cu 24-11. După ce a atins o diferenţă maximă de 30 de puncte în debutul sfertului patru, scor 76-46, Energia a schimbat macazul. Constantinides şi-a pus pe bancă toate vedetele şi a dat minute rezervelor. Toată lumea a jucat şi mai mult decât atât, toţi jucătorii Energiei şi-au trecut numele şi pe lista marcatorilor!

milovicS-au temut de Timba
Antrenorul Constantinides a recunoscut că Timba a fost un adversar de care s-a temut şi a adus partide ale timişorenilor ca argumente: „M-am temut mult de acest meci. Timba merită felicitări. Este o echipă ale cărei rezultate de până acum nu oferă realitatea a ceea ce această echipă dă pe teren. Am urmărit multe dintre meciurile lor, au fost foarte aproape să câştige şi cu BC Timişoara, şi cu Steaua, chiar în deplasarea de la Ploieşti. Cu siguranţă, dacă vor continua aşa, vor avea rezultate mai bune în viitor. Merită mai mult decât au primit până acum. Scorul şi imaginea jocului arată ca şi cum ar fi fost un meci uşor, dar a fost uşor pentru că noi l-am făcut aşa. În primul rând cu apărarea, care este arma noastră principală în acest moment, apoi ne-am adaptat foarte bine la apărarea pe care o practică Timba, din zonă-presing în zonă, din apărare om la om în zonă. Este o apărare foarte dificilă şi foarte puţine echipe se pot adapta la acest stil de apărare”, a declarat Antonis Constantinides. Totuşi, Energia a dominat meciul fără niciun fel de probleme şi s-a impus categoric în faţa penultimei clasate din Liga Naţională.

Mulţumit că a menajat jucătorii
Obiectivele Energiei se împart acum pe două planuri, campionat şi FIBA EuroChallenge, acolo unde trupa gorjeană păstrează reale şanse de calificare în faza următoare, meciul următor din competiţia europeană fiind decisiv. În aceste condiţii, Constantinides s-a bucurat că jocul cu Timba i-a dat prilejul de a-şi odihni la un moment dat vedetele: „Avem două lucruri pozitive la acest meci. În primul rând victoria, care ne menţine în primele patru-cinci din campionat în acest moment. În al doilea rând, am avut şansa să ne odihnim câţiva dintre jucătorii noştri de bază. Toată lumea ştie cât de important este meciul de marţi pe care-l jucăm cu Kormend aici. Este foarte îmbucurător pentru noi acest lucru”, a declarat antrenorul cipriot al Energiei. Constantinides s-a arătat mulţumit şi de aportul jucătorilor autohtoni folosiţi în ultima parte a partidei cu Timba: „Sunt foarte mulţumit de asemenea că în ultimele zece minute am jucat doar cu jucători români pe teren şi ceea ce am văzut la ei m-a mulţumit, s-au adaptat foarte bine la joc”, a mai spus antrenorul Energiei.

„Ştiam că Energia joacă poate cea mai bună apărare din ligă şi ştiam că ne va fi foarte dificil să jucăm aici. Ne-am pregătit pentru această apărare cu sistemele pe care le-am avut şi ne-am ţinut aproape în primul şi al doilea sfert, dar apoi Mijatovic s-a accidentat. În partea a doua a meciului am jucat cu trei jucători având trei sau patru faulturi şi aceia erau jucătorii noştri mari. În aceste condiţii nu puteam să facem o bună apărare pentru că ne protejam oamenii. În prima repriză am avut 18 mingi pierdute, în cea de-a doua doar 6, dar cu un total de 24 de mingi pierdute putem spune că e prea mult, nu poţi câştiga aşa, mai ales împotriva unei echipe precum Energia. Doresc Energiei tot ce e mai bun până la sfârşitul campionatului şi mult noroc în EuroChallenge”, Zoran Milovic, antrenor secund Timba Timişoara.

Energia Târgu Jiu – Timba Timişoara 81-61 (25-17, 14-10, 24-11, 18-23)
Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 800
Energia: Watson (6), Troupe (5), Ştefan (4), Kremen (7), Milosevic (18), Bratoloveanu (2), Minea (5), Vlaicu (4), Sullivan (7), Karpelesz (14), Aktaş (6), Turner (3). Antrenor: Antonis Constantinides.
Timba: Udrea, Mihuţi (7), Glazyrin (16), Hall (8), Reljic (15), Filip (1), Andrieş, Nakic (8), Costa (2), Pătru, Mijatovic (4). Antrenor: Bogdan Murărescu.
Arbitri: Mircea Şerban, Cosmin Prişcă, Adrian Habor.