România, campioană la U20. ,,Vulturii” au promovat în Divizia A

124

Selecţionata României a câştigat Campionatul European de baschet masculin – EuroBasket Under-20, Divizia B, de la Piteşti, după ce a învins Ucraina în finală cu scorul de 80-58 (18-12, 25-18, 21-13, 16-15). Denis Bădălău a fost cel mai bun marcator al ,,vulturilor” în finala de duminică, cu 22 de puncte, șase recuperări și o pasă decisivă. Andrei Oinaru a reușit 14 puncte, șase recuperări și cinci intercepții, iar Dragoș Lungu a terminat în double-double, cu 10 puncte și 10 recuperări. Cel din urmă a fost numit, la finalul turneului, MVP. Denis Bădălău, alt component al formației noastre, a fost inclus în echipa ideală a turneului. Din lotul tricolorilor a făcut parte și gorjeanul Tudor Șomăcescu.
Lotul U20 al României care a câștigat FIBA U20 Eurobasket, Divizia B: Oinaru Andrei, Diaconescu Lorenzo, Lungu Dragoș, Tănase Sebastian, Antonescu David, Cârstea Luca, Stan Albert, Lăpuște David, Șomăcescu Tudor, Pușcașu Șerban, Nistor Vlad, Bădălău Denis. Antrenor: Spasev Tane.
În prealabil, România încheiase Grupa D a turneului de la Pitești pe primul loc, după patru victorii din tot atâtea meciuri: 73-70 cu Estonia, 86-76 cu Georgia, 81-44 cu Albania și 91-81 cu Bulgaria. Tricolorii au ajuns în ultimul act al competiției europene învingând în semifinale echipa Finlandei, cu 77-72.După această performanță, România va evolua pentru prima oară după șapte ani în Divizia A a Campionatului European U20 Masculin. Potrivit baschet.ro, Carmen Tocală, președintele Federației Române de Baschet, le-a promis câștigătorilor reintroducerea regulii cu doi jucători români în permanență pe teren, la o ședință înaintea turneului de la Pitești. Condiția ar fi fost ca aceștia să obțină promovarea în Divizia A.