România a remizat cu Muntenegru la Campionatul European Under-18

76

Selecţionata României a terminat la egalitate cu formaţia Muntenegrului, 21-21 (9-12), luni seara, la Verde Podgorica, într-un meci din Grupa K a Campionatul European de handbal masculin Under-18 din Muntenegru. Tricolorii au scăpat printre degete prima lor victorie în competiţie, după ce au primit gol cu patru secunde înainte de final. România a fost condusă la pauză la o diferenţă de trei goluri, 12-9, dar apoi a dominat repriza secundă, însă nu a reuşit să se desprindă. Golurile echipei României au fost înscrise de David Bogdan Holircă (3), Andrei Raţă (3), Teodor Ilucă (3), Emanuel Şerban (2), Antonio Nedea (2), Codrin Dascălu (1), Raul Popa (1), Andrei Florin Negrilă (1), Florin-Alexandru Puşcaş-Ilisei (1), Filip-Alexandru Ancuţa (1), Sebastian-Mihai Andronic (1), Eduard Rusu (1), Robert Orban (1). De la gazde s-au remarcat Peter Radoicic şi Vuk Lalosevic, cu câte 4 goluri. În alt meci, Polonia a învins Israelul cu 38-37. Joi, România va juca împotriva Israelului, de la 20:30. România a pierdut primele sale trei meciuri din Muntenegru şi joacă pentru locurile 17-24.