Rezultat mare! Un pugilist de la Pandurii este vicecampion european

1130

România a terminat pe locul 6, la general, Campionatul European de box rezervat juniorilor. Competiția s-a desfășurat la Tbilisi (Georgia), în perioada 2-11 iulie. Unul dintre sportivii legitimați la CS Pandurii Târgu Jiu, Angelo Teodosescu, a adus cel mai important rezultat pentru reprezentativa noastră la masculin. Pugilistul pregătit de Doruleţ Neamţu s-a încununat vicecampion european. La doar 16 ani, Angelo este unul dintre boxerii cu foarte mare potențial, iar antrenorul său consideră că dacă va fi sprijinit așa cum trebuie poate ajunge la viitoarea ediție a Jocurilor Olimpice.,,A fost o competiție foarte grea, la care au participat peste 30 de țări. Am câștigat două meciuri contra Serbiei și Croației, iar în finală am pierdut la puncte contra unui boxer rus foarte tare. Angelo Teodosescu are un potențial foarte mare şi țintește calificarea la Jocurile Olimpice din 2024, dar, ca să se califice, trebuie susținut. Trebuie să motivăm acest copil să facă lucruri mari pentru județul și clubul nostru”, a precizat Doruleţ Neamţu. Cu șase medalii câștigate, dintre care trei de bronz (Daniel Gîrleanu 54 kg, Ana Maria Romanțov 52 kg și Alexandra Bercea +80 kg), două de argint (Angelo Teodosescu 80 kg și Andra Sebe 60 kg) și una de aur – Amalia Niță 63 kg, România a terminat pe poziția a șasea în clasamentul pe medalii al Campionatului European de Juniori de la Tbilisi. Rusia a fost lider (22 de medalii), urmată de Ucraina (19 medalii) și Turcia (12 medalii).