Remiză între Pandurii și Slatina

1423

Pandurii Târgu Jiu a remizat cu CSM Slatina, scor 1-1, în primul amical desfășurat după întoarcerea din cantonamentul desfășurat la Timișoara. Antrenorul Călin Cojocaru nu s-a putut baza pe mai mulți titulari obișnuiți, cei mai mulți acuzând accidentări după o perioadă fizică solicitantă. De asemenea, mijlocașii centrali Bakary Jaiteh și Prince Buaben nu au revenit încă la echipă, cei doi ratând cea mai mare parte a perioadei de pregătire. Chiar și așa, tehnicianul timișorean este de părere că formația sa arată din ce în ce mai bine. Felipe Acosta a deschis scorul pentru gazde în minutul 34, iar Grigore Ceapă a egalat pentru formația din Olt în minutul 47. Pandurii a început meciul în următoarea formulă Iovicin – Filip, Diau, Grecu, Luzemo – Sylla, Dobre, Acosta – Răchișan, Peia, Goma. După pauză au intrat Oprița, Rasoveanu, Zaborowsky, Habet, Cojocaru, Corduneanu și Erhard. Marius Aldescu este la lotul național Under 18. ,,Ușor-ușor ne intrăm, în ritm. Am întâlnit un adversar bun și a fost un joc spectaculos, chiar dacă s-au marcat doar două goluri. Sunt mulțumit de atitudine și de poziționarea în teren. Față de meciurile trecute, am arătat mult mai bine. Sunt supărat pentru că am luat gol dintr-o fază fixă, nu vreau să se mai repete acest lucru, având în vedere ce talie avem. Din nefericire, unii jucători au resimțit probleme și am preferat să-i menajez. Mă refer la Pleșa, Dodoi, Vaida, Moisie, Cotolan și Velcotă. Bakary și Buaben ne-au lipsit, o să vină în zilele următoare. Nu este plăcut că au ratat aceste meciuri. Prefer să am toți jucătorii la pregătire, iar ei o să plece cu un handicap. Trebuie să munceească și să recupereze antrenamentele pierdute. Avem un lot numeros și fiecare jucător are șansa lui”, a declarat antrenorul Călin Cojocaru. Pandurii joacă, sâmbătă, un amical cu liderul FCU Craiova. Meciul va avea loc la Târgu-Jiu, începând cu ora 13.00. Săptămâna viitoare urmează încă două jocuri de verificare.