Reghecampf, pregătit să le dea stres elevilor săi: Va fi o pauză cu multă muncă

838

Lui Laurențiu Reghecampf nu i-a picat bine prima înfrângere a echipei sale după șapte meciuri. Chiar dacă își avertizase elevii să nu fie delăsători, Universitatea a fost învinsă la malul mării de Farul (1-0), deși gazdele jucaseră și la mijlocul săptămânii. Craiova a fost mai bună în prima repriză, dar de nerecunoscut în a doua, când jucătorii lui Gheorghe Hagi au exercitat o presiune constantă la poarta lui Pigliacelli. Dominarea marinarilor a dat roade în minutul 77, când Adrian Petre a înscris unicul gol al partidei. Reghecampf a explicat că ,,juveții” nu vor sta relaxați în pauza competițională. „Eu am pregătit jucătorii şi i-am atenţionat după fiecare etapă că indiferent ce ai făcut acum o săptămână nu mai contează. La fiecare partidă trebuie să fii concentrat, motivat, să dai mai mult, pentru că adversarii se vor pregăti mult mai bine, vor fi mult mai ambiţioşi. Astăzi, cei de la Farul au avut un pic mai multă ambiţie decât noi. Am încercat să introduc jucători proaspeți, care să facă diferenţa. Din păcate, nu ne-a ieşit. Aveam nevoie de cele 3 puncte şi de aceea sunt puţin dezamăgit de ceea ce s-a întâmplat pe teren. În fotbal şi, în general, în viaţă nimic nu este simplu. Trebuie să munceşti, să te sacrifici, să fii serios, pentru că altfel fotbalul te pedepsește. Va fi o pauză cu multă muncă şi, probabil, mult stres pentru toată lumea“, a declarat tehnicianul din Bănie. Reghecampf a mai spus că nu a găsit niciun aspect pozitiv în ceea ce privește exprimarea echipei sale. „A fost un joc foarte slab făcut de noi. La gol a fost o fază în care, dacă nu mă înșel, au fost trei sau patru greșeli pe care le facem simultan. N-am ce să scot în evidenţă din partea noastră. N-am avut determinare, n-am avut ambiţie şi în momentul când am avut anumite faze nu le-am fructificat. Schimbările pe care le-am făcut nu au adus absolut nimic. Ba, mai mult, au adus un minus. O să discut cu jucătorii, o să analizăm acest joc, pentru că nu este normal ce s-a întâmplat. Veneam după o perioadă bună… Dar se întâmplă, ăsta-i fotbalul. Nu mă interesează că a fost mai bună prima repriză, pentru că fotbalul se joacă pe goluri. Şi dacă ai o zi mai slabă nu ai cum să pierzi un asemenea meci. Au fost foarte multe lucruri pe care nu le-am făcut cum trebuia şi le vom analiza“, a adăugat antrenorul. „Nu știu unde anume am greșit. Vom analiza și vom rezolva problemele, iar pe viitor, cu siguranță, nu le vom mai repeta. Cred că și ei au pus o mai mare presiune decât în prima repriză, iar noi nu am mai reușit să răspundem la fel de bine. Cred că de aici a venit căderea din repriza a doua. Este un duș rece, nu ne așteptam să pierdem în această seară. Nu era momentul să pierdem, pentru că veneam după șapte victorii și ne doream să o obținem pe cea de-a opta. Nu ne rămâne decât să muncim în continuare“, a declarat Mihai Căpățînă. „Mister ne-a avertizat cu două-trei zile înainte că ne așteaptă un meci foarte greu. Trebuia să fim mult mai concentrați și să dăm mult mai mult pe teren. Din păcate, am pierdut și ne așteaptă două săptămâni cu multă muncă, cu stres… Va trebui să începem returul campionatului în forță și să câștigăm la Pitești“, a spus Nistor“, a completat Dan Nistor. Craiova a terminat turul sezonului regulat cu 28 de puncte. Oltenii sunt pe locul 3 cu 9 victorii, un egal și 5 înfrângeri. Liderul CFR are 39 de puncte, iar FCSB – 31 de puncte.