Rasoveanu, pasă de gol în partida cu Spania

1091

Pandurul Ovidiu Rasoveanu a oferit un ,,assist” în meciul România – Spania, încheiat la egalitate, 2-2. Selecţionatele Under 18 au remizat în partida disputată, luni, în Portugalia.
Tricolorii au condus ostilităţile din minutul 32, când Ianis Stoica a înscris dintr-o pasă primită de la jucătorul gorjean. Ibericii au egalat prin Ruben Iranzo înainte de pauză, dar același Ianis Stoica i-a readus pe ai noştri în avantaj. Din păcate, selecţionata pregăţită de Daniel Oprescu a fost egalată în minutul 5 al prelungirilor, după o lovitură de la 11 metri.
Sâmbătă, 7 decembrie, tricolorii au pierdut la limită jocul cu gazda turneului, Portugalia. România a condus cu 2-1 până spre finalul partidei, când lusitanii au întors scorul, câştigând cu 3-2. Rasoveanu a evoluat şi în primul meci al turneului amical, în repriza secundă, şi a fost titular cu Spania. Pe data de 11 decembrie, ora 16.00, este programat ultimul meci al acestui turneu, Turcia –România.
În meciul contra Spaniei au evoluat: 12. Sava – 13. Iana (2. Grosu 72), 20. Chilili, 5. Mitran, 4. Stefanovici – 6. Perianu-cpt. (11. Bani 72), 18. Botond (21. Casiadi 55) – 24. Danciu (10. Bălan 55), 8. Grameni, 19. Rasoveanu (9. Vasluian 90) – 7. Stoica. Antrenor: Daniel Oprescu