Rădoi şi-a avertizat elevii: ,,Valoarea individuală trebuie să fie pusă în colectiv”

856

România U21 a câştigat partida cu selecţionata similară a Danemarcei, disputată pe teren spaniol. Singurul gol al confruntării a fost înscris de jucătorul Viitorului, Denis Drăguş, în minutul 42. În primul amical al cantonamentului din Spania, România U21 a fost învinsă de reprezentativa gazdă, scor 0-1. La finalul meciului cu nordicii, antrenorul ,,tricolorilor”, Mirel Rădoi, a tras concluziile stagiului de pregătire. ,,Din punct de vedere al strategiei pe care am avut-o, aspectele tactice le-am acoperit, cu un minus în partida cu Spania. Cu Danemarca, însă, mi-au plăcut primele 80 de minute. În finalul meciului a fost haos, toată lumea voia să marcheze și ne-am pierdut organizarea. E normal ca jucătorii să își dorească să arate că merită să fie la Euro, dar ei ar trebui să știe că vreau ca fiecare să demonstreze în cadrul echipei că merită să facă parte din acest grup și că valoarea individuală trebuie să fie pusă în colectiv. Altfel, nu vom avea succes, indiferent de ce adversar vom întâlni. Unul dintre planurile noastre a fost ca, înfruntând Danemarca, formație pe care o vom întâlni și în preliminariile viitoare, să oferim câteva minute jucătorilor ce se află în vederea mea pentru campania ce va începe în toamnă”, a spus Rădoi. Pentru România U21 urmează Campionatul European de tineret, care va debuta pe 16 iunie. Adversarii tricolorilor vor fi Croația (18 iunie, San Marino, 19.30), Anglia (21 iunie, Cesena, 19.30) și Franța (24 iunie, Cesena, 22.00).