Rădoi a recunoscut superioritatea Germaniei: Nu știu dacă un punct era meritat

870

România a pierdut contra Germaniei, pe Arena Națională, scor 0-1, în preliminariile CM 2022. Serge Gnabry a înscris unicul gol al partidei, în minutul 16. Oaspeții au dominat autoritar jocul, dar paradele lui Florin Niță i-au ținut pe elevii lui Mirel Rădoi în meci. Cu toate acestea, România a avut șansele ei și putea egala pe final de partidă, când Pușcaș și Stanciu au irosit oportunități importante.,,Mi-e greu să și explic foarte concret, mă încearcă sentimente diferite. Nu știu dacă să mă bucur pentru repriza a doua sau să stau și să mă gândesc cum am primit golul și ocaziile Germaniei. Pe noi, n-aș putea spune că ne-a surprins, dar ne-au uimit cât de lejer pasau, accelerau. Noi, cei din staff, suntem primii care își reproșează, începând de la primul 11, schimbări, unde am făcut pressing, cine să construiască, cine să iasă cu mingea la picior. Avem foarte multe lucruri de corectat. Ne putem considera primii vinovați mereu la înfrângere. Am înfruntat jucători care costă aproape 1 miliard. Nu cred că diferența pe care o arată Transfermarkt s-a arătat pe teren, chiar dacă Germania a avut ocazii mari. Cu puțin noroc, puteam spera la un punct, care nu știu dacă era meritat pe toată durata celor 90 de minute”, a spus Mirel Rădoi după joc. După înfrângerea cu Germania, România este pe locul patru în grupa J, cu trei puncte. Pentru selecționata noastră urmează meciul cu Armenia, formație care a învins Liechtenstein cu 1-0 și Islanda, 2-0, programat miercuri, de la ora 19.00.