Pugiliștii de la CS Pandurii, locul I la Bălești! Musteț s-a încununat campion național!

2152

Campionatul Național de Box la Seniori și Tineret, desfășurat în acest an la Bălești, a fost de bun augur pentru pugiliștii gorjeni, în special pentru reprezentanții Clubului Sportiv Pandurii Târgu Jiu. La tineret, pugiliștii antrenați de Doru Neamțu și Ionuț Neamțu au câștigat trei medalii de aur și una de argint. Pe prima treaptă a podiumului au urcat Antonio Bucur (48 de kilograme), Saly Palapuic (54 de kilograme), sportiv legitimat și la Internațional Bălești, și Angelo Teodosescu (80 de kilograme). De asemenea, Doru Bobu (86 de kilograme) a luat argintul. Seniorii de la club au obținut și două medalii de argint. Este vorba despre Radu Rădulică la categoria 63,5 kg și Ciprian Pobirici, la categoria 67 kg. Rezultatele au dus CS Pandurii Târgu Jiu pe locul 1 în clasamentul cluburilor.
Nu au fost singurele medalii obținute de pugiliștii gorjeni. Andrei Musteț, legitimat la Jiul Rovinari, a fost cel mai bun boxer la categoria 67 de kilograme. Musteț s-a încununat campion național, după ce în luna noiembrie triumfase și în Cupa României. Alți doi sportivi de la Rovinari au obținut medaliile de bronz. Este vorba despre Ionuț Dumitrachi (57 de kilograme) și Ioan Deaconu (75 de kilograme). Toți sunt pregătiți de Marius Nicu. Competiția din Gorj s-a desfășurat în perioada 5-10 decembrie.