Primele echipe din sferturile UEFA Champions League

1723

Ieri, în UEFA Champions League, s-au jucat retururile optimilor din UEFA Champions League: Borussia Dortmund 2-2 Sevilla și Juventus 3-2 Porto. În primul meci, Dortmund 2-2 Sevilla(în tur Sevilla 2-3 Dortmund), andaluzii au venit motivați în Germania și au avut câteva ocazii de gol în primele minute prin Suso și Ocampos. Însă mașinăria de goluri Erling Haaland a primit o pasă scurtă de la Marco Reus și apoi a finalizat cu sânge rece, marcând pentru 1-0 în minutul 35. În minutul 52, după o fază atipică, Haaland a majorat diferența dintr-un penalty. În minutul 63, Sevilla a dat semnalul revenirii printr-un gol marcat de En-Nesyri dintr-un penalty. Sevilla a atacat și următorul gol a fost marcat tot de En-Nesyri, cu o lovitură de cap în minutul 90+6, după o centrare a lui Ivan Rakitic, însă acest gol nu a fost de ajuns pentru a trimite meciul în prelungiri, iar Borussia Dortmund s-a calificat în sferturi.
Celălalt meci al serii a fost Juventus 3-2 Porto (în tur Porto 2-1 Juventus). Scorul a fost deschis de portughezi în minutul 19, dintr-un penalty executat de Sergio Oliveira. După pauză, Juventus a atacat și a marcat prin Chiesa, în minutul 49. Câteva minute mai târziu, iranianul Mehdi Taremi a luat două cartonașe galbene și a fost eliminat. Torinezii au profitat și au dominat meciul, marcând din nou în minutul 63, prin același Chiesa, însă Porto a rezistat asediului torinezilor până la finalul celor 90 de minute. În prelungiri, Porto a marcat prin Sergio Oliveira, dintr-o lovitură liberă, în minutul 115. Juventus a ripostat rapid printr-un gol al lui Rabiot, în minutul 117, cu o lovitură de cap, însă Juventus nu a reușit să marcheze și golul 4 și meciul s-a terminat cu scorul la general de 4-4 cu Porto calificându-se grație regulii golurilor înscrise în deplasare.