Pîrvulescu a debutat la Cluj

850

Fostul golgheter al Pandurilor, Nicolae Pîrvulescu, a bifat primele minute la noua sa formaţie, Universitatea Cluj. Fotbalistul gorjean a îmbrăcat tricoul “şepcilor roşii” în amicalul cu Sticla Arieşul Turda, încheiat cu scorul de 5-0. Partida s-a disputat, sâmbătă, pe terenul sintetic din incinta Parcului Sportiv “Iuliu Haţieganu”. Pîrvulescu a fost introdus în partea secundă a meciului şi a jucat în spatele atacanţilor Ene şi Coman. ”U” Cluj, prima repriză: Dinu (Gorcea) – Telcean, Abrudan, Prodan – Al. Coman, Văsălie, Giurgiu, Hordouan – Goga – Haţiegan, Gavra. ”U” Cluj, repriza secundă: Gorcea (Dur-Bozoancă) – Kofi, I. Ursu, Berci – Căpuşă, Greu, G. Florescu, Taub – N. Pîrvulescu – Cr. Ene, M. Coman. Goga, Gavra şi Abrudan au stabilit scorul primei reprize, iar în partea secundă Florescu şi Marius Coman şi-au trecut şi ei numele pe lista marcatorilor. De luni, clujenii vor decola spre Turcia, acolo unde vor efectua un cantonament care va include alte patru meciuri de verificare. “A fost un prim test reuşit, nu neapărat prin prisma rezultatului, ci prin atitudinea jucătorilor noştri. Am folosit două echipe diferite şi ambele s-au comportat foarte bine”, a declarat Adrian Iencsi, antrenorul secund al clujenilor. “Fiecare jucător care ajunge la “U” Cluj are o valoare indiscutabilă. Sunt convins că toate transferurile pe care le-am făcut în această pauză competiţională ne vor ajuta”, a spus şi fostul internaţional George Florescu. Nicolae Pîrvulescu este unul dintre golgheterii ligii secunde, cu 12 reuşite. Prima poziţie în clasamentul marcatorilor este ocupată de Adrian Voicu, de la Daco-Getica, care a marcat în acest sezon 14 goluri.