Petrişor Gănănău, câştigătorul Cupei României de Seniori

354
gananauPugilistul gorjean Petrişor Gănănău a fost desemnat vineri seara câştigător al Cupei României de Seniori, competiţie desfăşurată la Iaşi. Acesta l-a învins pe George Dinu, membru al Clubului Sportiv Municipal Buzău. Gănănău s-a deplasat la Iaşi alături de colegii săi Veronel Tărău şi Adrian Motorga, dar şi de antrenorul Ion Geică.

Nici meciurile lui Motorga nu au fost de neglijat, acesta clasându-se pe locul al III-lea, având însă meritul de vice-campion. Cupa României la Seniori a debutat marţi, 9 martie, şi s-a încheiat pe 12 martie, finala fiind televizată pe postul TVR 3.

De altfel, în intervalul 21-28 martie, la Câmpulung-Muscel se va desfăşura Campionatul Naţional de Tineret, Senioare şi Junioare la Box. Cuplul de antrenori, Leontina şi Ninel Geică, le vor fi alături Alexandrei Cârstea, Anei Pătraşcu şi Biancăi Apostol. Aceasta din urmă va boxa la categoria 60 kilograme, la senioare, fiind născută în 1992, şi membră a Clubului Pandurii Târgu-Jiu. Alexandra Cârstea va intra în ring la 60 kilograme, junioare, născută în 1995 şi făcând parte din acelaşi lot ca şi colega sa. Totodată, Ana Pătraşcu, membră a Clubului Sportiv Şcolar Târgu-Jiu, va boxa la 66 kilograme, la junioare.