Pauză lungă în LNBM

959

Baschetbaliștii de la CSM Târgu Jiu vor reveni pe parchet în meciurile oficiale abia în urma martie. Vestea bună pentru suporterii gorjeni este că favoriții lor vor juca trei meciuri consecutive pe teren propriu. Trupa lui Kresimir Basic se afla pe val la întreruperea sezonului competițional. Gorjenii au reușit trei victorii consecutive în campionat, ultima acasă cu CS Vâlcea 1924, scor 95-91. LNBM este în pauza din cauza meciurilor echipei naționale. ,,O să urmeze câteva zile de pauză, jucătorii merită cu desăvârșire acest lucru. Au depus foarte mult efort pe teren, mai ales astăzi, pentru că Vâlcea este o echipă cu calități individuale foarte bune. Vor urma 7-8 zile de pauză, vom discuta, și sperăm ca jucătorii să se odihnească, să-și deconecteze mintea de la baschet. Trebuie să ne întoarcem mai puternici, pentru că urmează trei meciuri acasă”, declara antrenorul croat după partida disputată sâmbătă, în Sala Sporturilor. SCM Craiova, CSM Ploiești și CSM Focșani vor fi adversarii gorjenilor în luna martie. Partida cu formația din Bănie este programată în data de 2.
Cu un nou selecționer pe banca tehnică, Mihai Silvășan, România va juca pe 22 februarie, de la ora 19:00, cu naționala Luxemburgului, meciul fiind primul din pre-calificările europene pentru Cupa Mondială FIBA din 2027, Grupa B.