Patru puncte din două meciuri pentru Eugen Trică

1532

Antrenorul instalat etapa trecută pe banca Viitorului, Eugen Trică, a reuşit al doilea meci consecutiv fără eşec la timona formaţiei din Târgu-Jiu. Gorjenii au remizat la Buzău cu echipa lui Cristi Pustai, scor 1-1, o trupă care bifase opt succese la rând. Gabi Dodoi a marcat după numai trei minute pentru oaspeţi, dar egalarea a venit după un penalty transformat de Cristian Ciobanu (`25). FC Buzău a rămas în inferioritate numerică la finalul primului act, când Daniel Vîrtej a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe (`45+1). Viitorul nu a profitat însă de omul în plus şi a revenit în oraşul lui Brâncuşi cu un punct. La finalul partidei, Eugen Trică a declarat că rezultatul este injust. ,,A fost un joc bun, cu ritm. Am întâlnit o echipă în formă, cu opt victorii consecutive, ceea ce spune multe. Este o echipă agresivă, care încearcă să joace fotbal. Azi, cred că trebuia să câștigăm noi cele trei puncte, pentru că am avut, în repriza secundă, trei-patru ocazii foarte clare şi, din păcate, nu am reuşit să marcăm. Per total, sunt mulţumit de atitudinea băieţilor şi sperăm să câştigăm în partidele viitoare”, a spus principalul Viitorului. În rundă următoare, gorjenii primesc vizita formaţiei Unirea Constanţa. Partida are loc după pauza internațională.