Pas important spre play-off

440

Energia a obţinut încă un succes important în acest debut de an, victoria împotriva piteştenilor, scor 87-80 (14-17, 30-17, 15-24, 28-22), putându-se dovedi la un moment dat, pe final de sezon regulat, decisivă, având în vedere faptul că trupa lui Constantinides s-a impus şi în tur.

Debutul a fost extrem de slab, Energia s-a văzut condusă cu 9-0, însă nu a dezarmat. Primele puncte pentru gazde au venit de la Karpelesz, abia după aproape patru minute de joc, dar Energia a început să recupereze rapid. După aproape 7 minute de joc, două libere transformate tot de româno-israelian au readus egalitatea pe tabelă. Finalul primului sfert a aparţinut oaspeţilor, care au câştigat primele 10 minute, tabela indicând 14-17. Sfertul secund avea să aducă descătuşarea echipei gazdă, care s-a apărat aproape perfect şi a înscris din aproape orice poziţie. Sullivan a înscris primul în al doilea sfert, aruncând din spatele semicercului, iar după un coş al oaspeţilor şi Darby a marcat de trei puncte, aşa că, după ceva mai mult de un minut, Energia trecea pentru prima dată în avantaj. Circulaţia mingii a fost foarte bună pentru băieţii lui Constantinides în acest meci, Energia comiţând foarte puţine turnover-uri, ceea ce a contat mult în economia partidei. La cabine, cele două echipe au intrat cu un ecart de 10 puncte, ceea ce făcea ca partida să pară jucată, gorjenii gândind chiar la un succes detaşat, aşa cum se întâmplase la începutul săptămânii trecute în meciul cu belgienii de la Okapi. Nu a fost aşa pentru că la revenirea de la cabine, trupa lui Şapera a fost mai atentă în joc, iar Energia a ratat foarte mult. BCM U Piteşti a recuperat incredibil, a topit tot acel avantaj luat de gazde, a egalat, scor 56-56, după o reuşită de trei puncte a lui Ross, iar cu un coş al lui Faber a preluat conducerea. Totuşi, înaintea ultimelor 10 minute, tot gazdele au avut avantaj, e drept minim, scor 59-58, după un three-point-play al lui Darby. Simţind că ar putea pierde un meci pe care l-au dominat clar în foarte multe momente ale sale, jucătorii Energiei au pus piciorul apăsat pe acceleraţie în sfertul patru şi au apelat din nou la o apărare agresivă, care nu a dat şanse piteştenilor.
Aceştia au reuşit să înscrie primele puncte abia spre jumătatea sfertului, când tabela indica din nou un avantaj de opt puncte pentru Energia, scor 66-58. Chiar dacă a jucat finalul fără Glyniadakis, grecul adunând cinci greşeli personale, Energia nu a mai avut succesul în pericol, gazdele jucând perfect pentru o victorie care s-ar putea dovedi extrem de preţioasă. Dealtfel, în condiţiile în care Energia s-ar impune şi în deplasarea de la Timişoara, antrenorul Constantinides spune că misiunea echipei gorjene de a-şi asigura accesul în play-off ar fi în mare măsură îndeplinită: “Important pentru noi este meciul de la Timişoara, pentru că în cazul unei victorii, în proporţie de 80% vom fi calificaţi în play-off şi apoi ne vom putea gândi la ce poziţie putem ocupa”, a declarat tehnicianul cipriot.
Giordan Watson a fost la înălţime şi în acest meci, reuşind un double-double cu 20 de puncte şi 11 assisturi, adăugând la acestea 3 recuperări, o intercepţie şi chiar şi un capac. Cu toate acestea, nu a fost cel mai bun om al meciului, Ross, de la oaspeţi, a reuşit performanţa de a încheia meciul cu 30 de puncte, iar Stevan Milosevic, fratele extremei echipei gorjene, a terminat şi el în double-double, cu 22 de puncte şi 15 recuperări. Evoluţii foarte consistente pentru echipa gorjeană au avut şi Darby şi Nemanja Milosevic, marcând fiecare câte 18 puncte.

Energia Târgu Jiu – BCM U Piteşti 87-80 (14-17, 30-17, 15-24, 28-22)
Sala Sporturilor, Târgu Jiu, spectatori: 800
Energia: Watson (20), Troupe (12), Darby (18), Milosevic (18), Bratoloveanu, Minea, Vlaicu, Sullivan (3), Karpelesz (7), Aktaş, Sanda, Glyniadakis (9). Antrenor: Antonis Constantinides.
BCM U Piteşti: Ross (30), Sutalo (6), Orbeanu, C. Stănescu, Neguţ, Maric (5), Kovac (5), Alexiu, Fraseniuc (8), Chirof, S. Milosevic (22), Faber (4). Antrenor: Hristu Şapera.
Arbitri: Alexandru Olaru, Fabiana Martinescu, Dragoş Barbu.