Pandurii, zdrobiţi la Bucureşti! Bogoi: ,,Am căzut psihic”

1194

Pandurii Târgu Jiu s-a întors cu tolba plină din Pantelimon. Metaloglobus Bucureşti le-a stricat golaverajul gorjenilor, provocându-le şi cel mai drastic eşec din acest sezon, scor 6-0. Paradoxal, începutul de meci a fost al oaspeţilor care au ratat ocazii mari de a deschide scorul. Popescu (`8), Vodă (`16) şi Tudoran (`31) s-au jucat cu oportunităţile, iar asta i-a costat scump pe vizitatori. Claudiu Herea a marcat un gol controversat în minutul 33, iar fratele său Ovidiu Herea a transformat un penalti contestat de alb-albaştrii. (`37). A mers din rău în mai rău pentru elevii lui Adrian Bogoi, care l-au pierdut pe Vodă înainte de pauză şi au fost ,,carne de tun” în repriza secundă.,,Am început foarte bine jocul şi prima repriză ne-a aparţinut în totalitate. Am avut patru ocazii foarte mari în primele 30 de minute şi, contrar cursului jocului, am primit cele două goluri până la pauză. Primul gol a fost un şut de la mare distanţă care a lovit bara, mingea a sărit în teren, iar atacantul advers a dat pe lângă poartă, însă arbitrul a considerat că mingea din bară a căzut după linia porţii. Al doilea gol a venit după un 11 metri acordat gazdelor, zic eu, foarte uşor. Am făcut şi schimbări, şi avem probleme când facem acest lucru. Vodă a fost accidentat şi a trebuit să-l înlocuim în prima repriză. Pe banca noastră de rezervă avem jucători născuţi în anul 1999 şi mai mici, şi în repriza a doua am pierdut mijlocul terenului, am căzut şi psihic după prima repriză, şi apoi s-a întâmplat ce s-a întâmplat”, a precizat antrenorul Adrian Bogoi.

Balint: ,,Sunt nemulţumit de primele 30 de minute”
Deşi diferenţa de scor nu lasă loc de comentarii, antrenorul bucureştenilor, Laszlo Balint, a admis că, în prima jumătate de oră, Pandurii a fost la cârma jocului. ,,Am intrat foarte greu în meci, cu toate că i-am avertizat toată săptămâna pe băieţi că vom avea dificultăţi, dacă nu vom aborda meciul la un nivel maxim din punct de vedere mental. Sunt nemulţumit de primele 30 de minute, adversarii şi-au creat în acea perioadă două-trei ocazii clare de gol, însă execuţia frumoasă a lui Claudiu Herea ne-a trezit, a produs acel declic de care aveam nevoie. Mă bucur că discuţia de la pauză a fost eficientă, repriza secundă nu a avut istoric, am controlat-o de la cap la coadă, pe lângă cele patru goluri marcate, ne-am mai creat şi alte ocazii, venite în urma jocului consistent pe care l-am etalat”, a spus tehnicianul de la Metaloglobus. Pandurii va juca marţi, 14 mai, de la ora 16.00, cu Chindia Târgovişte, la Târgu-Jiu.

METALOGLOBUS BUCUREŞTI – PANDURII TÂRGU-JIU 6-0 (2-0)
Goluri: Claudiu Herea 33′, Ovidiu Herea 37′ – pen., Andrei Lungu 52′, Valentin Ghenovici 75′, George Caramalău 89′, Mihai Potecea 90+2′
Metaloglobus: Fl. Iacob – Tomozei, Fl. Plămadă, Caramalău, Riza – Andr. Ionescu (Ghenovici 74′), Andr. Lungu (Sota Mino 62′) – Şt. Niculae, Cl. Herea (Potecea 82′), Rob. Vîlceanu – Ov. Herea (cpt.). Rezerve neutilizate: Rob. Geantă – Vl. Vlad, Frîncu, C-tin. Costache. Antrenor: Laszlo Balint
Pandurii: Mih. Cotolan – D. Ciobanu, Rob. Bratu, Brînzan (cpt.), Al. Vasilescu – Oiţă, Tudoran (Kim Du-Ho 80′), P. Popescu, Trancă (Dănescu 62′), Vodă (Dinu-Ivănescu 44′) – Blejdea. Rezerve neutilizate: Al. Costache – R. Cristea, Rob. Gheorghe, Nic. Cotolan. Antrenor: Adrian Bogoi