Pandurii, victorie clară cu Jiul. Şendroiu a reuşit o dublă

2717

Pandurii Târgu-Jiu a reuşit să câştige cel de-al doilea amical al iernii. Trupa lui Călin Cojocaru s-a impus cu 4-1 în faţa echipei Jiul Rovinari (Liga a IV-a). În ciuda diferenţei de scor, fotbaliştii formaţiei de eşalon inferior au intrat în avantaj la cabine, după reuşita lui George Bozianu. Partida s-a disputat pe terenul trei din incinta Complexului Sportiv Municipal. În prima parte a confruntării, tehnicianul gazdelor a trimis pe teren următoarea formulă: Opriţa – Cuţitoiu, Catrici, Ciobanu, Vasilescu – Trancă, Babaua, Peia -Tănăsoiu, Pirciu, Bodea. După pauză au mai evoluat Gheorghe, Pape, Ştefan, Stan, Şendroiu, Patrick Popescu, Cornicioiu şi Mândrean. Pandurii au întors scorul graţie lui Şendroiu, care a reuşit o dublă şi o pasă decisivă. A punctat şi Alexandru Stan, mijlocaş de bandă, adus de la Craiova. Amfitrionii au beneficiat şi de un autogol, imediat după pauză. Tehnicianul timişorean a declarat că echipa şi-a dat drumul în a doua repriză, însă a fost departe de cerinţele sale în primul act. Antrenorul s-a declarat mulţumit de efortul depus de jucători. ,,Cum am spus şi după meciul cu Fărcăşeşti, în primul rând, mă interesează efortul fizic. Mă interesează şi mişcarea băieţilor în teren, vreau atitudine de la ei la fiecare meci. Chiar dacă am dominat jocul, am început mai greoi. Am făcut un fault în careu şi le-am dat posibilitatea adversarilor să marcheze, lucru care nu-mi convine. Vreau de la aceste meciuri să nu luăm goluri şi să stăm foarte bine în teren. Nu mi-a plăcut prima repriză, fiindcă nu ne-am creat ocazii aşa cum îmi doresc, mai ales că am jucat cu un adversar de ligă inferioară. Vreau să ne dominăm adversarii şi mai avem mult de muncă. Băieţii au acumulat o oboseală, dar eu aştept altceva de la ei. Mi-a plăcut atitudinea din repriza a doua, nu neapărat că am marcat de mai multe ori, dar am jucat mai repede, mai în viteză, cam ce vreau eu de la toţi”, a declarat Cojocaru.În probe a venit şi un apărător sârb, asupra căruia antrenorul se va edifica în perioada următoare. Alexandru Stan va rămâne şi el la echipă, dar trebuie să mai dea jos din kilograme. ,,Am avut în probe un fundaş dreapta sârb, pe moment l-am oprit să îl mai văd. E născut în 2001. Momentan, nu putem transfera decât juniori. Aşteptăm o decizie favorabilă să putem transfera şi jucători cu experienţă mai mare. Pe moment l-am oprit şi pe Alexandru Stan, de la Craiova. La prima vedere mi-a lăsat o impresie destul de ok, dar este puţin supraponderal şi o să vedem dacă reuşeşte să slăbească în aceste zile; i-am mai acordat o şansă”, a precizat Cojocaru.Următorul meci al pandurilor va avea loc împotriva formaţiei de eşalon terţ, CSO Filiaşi. Partida se va disputa sâmbătă, de la ora 11.00, tot la Târgu-Jiu. În funcţie de vreme, oficialii echipei vor decide dacă meciul se joacă pe sintetic sau pe iarbă.

Neaga a venit la Târgu-Jiu
Fostul ,,secund” al lui Victor Piţurcă, Rică Neaga (40 de ani), a fost prezent la meciul dintre cele două formaţii gorjene. Piteşteanul este prieten bun cu antrenorul actual al Pandurilor, Călin Cojocaru, şi s-a zvonit, în această iarnă, chiar că dorea să-l ademenească pe cel din urmă să facă parte din staff-ul Universităţii. Cum Piţurcă a plecat din Bănie, Neaga nu a mai continuat nici el la formaţia alb-albastră şi este liber de angajament. Până în vară, acesta ar putea rămâne la Târgu-Jiu, alături de Cojocaru. Neaga s-a întreţinut, miercuri, cu principalul creditor al echipei, Marin Condescu. Fostul internaţional s-a remarcat în tricoul lui FC Argeş, fiind transferat apoi de Steaua Bucureşti, alături de care a bifat un titlu de campion. A mai evoluat şi pentru CS Mioveni sau Unirea Urziceni, dar şi pentru echipe importante din Asia.