Pandurii Târgu-Jiu, remiză albă cu Viitorul Şimian

1451

Pandurii Târgu-Jiu a disputat miercuri după-amiază cel de-al doilea meci amical din perioada de pregătire de vară. Jocul disputat pe terenul din Severin, cu nou promovata în Liga 3 Viitorul Şimian, s-a încheiat la egalitate, scor 0-0, după ce Pandurii a ratat un penalti în repriza secundă prin Sean Aerts. Meciul a fost programat după-amiaza, de la ora 18.00, însă şi la ora respectivă termometrele arătau 37 de grade la Severin, iar canicula a fost o problemă pentru jucătorii ambelor echipe, chiar dacă arbitrii au oferit pauze dese de hidratare. Antrenorul Călin Cojocaru a trimis pe teren la acest meci foarte mulți jucători aflați în probe la echipă, pentru a se edifica asupra acestora. În primul unsprezece au evoluat portarul Alexandru Opriţa şi jucătorii Carlos Corduneanu, Robert Stancu, Emanuel Okeke, Cătălin Afrim, Alfred Mensah, Sean Aerts, Felipe Acosta, Alexandru Popescu, Robert Petre şi Ovidiu Rasoveanu. În repriza a doua au mai jucat: Ionuţ Buţă, Adelin Pârcălabu. Bogdan Dănăricu, Leonard Căldăraru, Antonio Dumitrescu, Marian Habet, Adrian Tănăsoiu, Ovidiu Lupuleţ, Raul Cojocaru şi Horaţiu Peia. Cătălin Iovicin a acuzat probleme medicale şi nu a putut evolua, iar jucătorii Gabriel Dodoi, Denis Brânzan şi Gabriel Oiţă, care au jucat în precedentul amical cu Universitatea Craiova, nu au făcut deplasarea la Severin.