Pandurii, puşi la respect de FC U! Cojocaru, nemulţumit: Vom mai renunţa la jucători!

1921

Pandurii Târgu-Jiu nu a contat câtuşi de puţin în amicalul cu FC U Craiova. Partida disputată la Severin a fost la discreţia echipei lui Eugen Trică, care şi-a sărbătorit cu o victorie concludentă ziua de naştere. Doljenii s-au impus cu 4-0, după ce au predat o adevărată lecţie de fotbal trupei pregătite de Călin Cojocaru. ,,Albaştrii” s-au instalat încă din primele minute în jumătatea adversă de teren şi n-au mai plecat de acolo tot meciul. Mereu primii la minge, mai arţăgoşi, mai buni, craiovenii au marcat de trei ori în prima parte a jocului. Au punctat doi dintre atacanţii veniţi în această vară. Andrei Ciolacu a deschis scorul în minutul 19, iar italianul Andrea Campagno a reuşit alte două goluri până în pauză (25, 36). Deşi în partea secundă au evoluat două echipe diferite, coordonatele jocului au rămas aceleaşi şi doar paradele lui Opriţa au făcut ca scorul să mai sufere doar o modificare. Craiovenii au punctat în minutul 86 prin Robert Răducanu.Evident, după o asemenea prestaţie, în care abia ,,au mirosit” careul advers, Călin Cojocaru nu avea cum să fie mulţumit de elevii săi. Pe bune dreptate, tehnicianul timişorean a declarat că FCU are deja cinci amicale disputate şi un lot mult mai sudat. Totuşi, asta nu scuză o prestaţie extrem de ştearsă a gorjenilor. Cojocaru a declarat că va renunţa la mai mulţi fotbalişti tineri veniţi în probe.
,,Dezamăgit sunt tot timpul când pierdem, dar în acelaşi timp sunt conştient că am întâlnit o echipă foarte bună, o echipă organizată, care a început pregătirea cu o lună înaintea noastră. Este o echipă cu un lot format. Noi suntem o echipă cu totul nouă, avem doar trei săptămâni de pregătire şi este foarte greu la început. Adversarii noştri de astăzi (n.r.– miercuri) au jucat cinci meciuri amicale, iar noi suntem la primul meci. Mă aşteptam la o diferenţă între cele două formaţii, dar, în acelaşi timp, aştept altceva de la jucătorii mei. O să mai aducem şi alţi fotbalişti, pentru că sunt nemulţumit de unii dintre ei şi, după acest meci, vom renunţa la doi-trei”, a declarat antrenorul.De asemenea, Cojocaru a spus că mai vrea cel puţin cinci-şase meciuri de pregătire. Principalul Pandurilor este recunoscut pentru partidele numeroase pe care le cere înainte de startul jocurilor oficiale, dar, de data aceasta, situaţia este mai delicată. ,,Sezonul începe în data de 29 august, iar până atunci aş vrea să joc câte două meciuri pe săptămână. Din cauza pandemiei, unele meciuri ni s-au anulat. Trebuie să respectăm anumite reguli şi a fost puţin mai greu. Acum, am intrat pe un făgaş normal şi vreau să jucăm cel puţin două meciuri pe săptămână ca să creştem în omogenitate. Avem nevoie de meciuri pentru că în momentul acesta nu ne cunoaştem deloc, lotul este nou şi trebuie să ajungem la un nivel bun”, a precizat antrenorul.

FCU Craiova – Pandurii Târgu-Jiu: 4-0 (3-0)
FCU Craiova: Mogoșanu – R. Negru, Gugu, M. Avram, Criștiu – Blidar, Dr. Albu, I. Zanfir, Zimța – Ciolacu, Compagno. Au mai jucat: M. Enache – Gîț, Huyghebaert, Raicea, Rogoveanu, Stoenac, C. Cristea, Vl. Pop, Rob. Răducanu, Cl. Bălan. Antrenor: Eugen Trică
Pandurii Târgu-Jiu, prima repriză: Iovicin – Zlataric, Pleșa, Okeke, Cuțitoiu – Remacle, Andr. Dobre – Zaborovski, Șendroiu, Velcotă – Goma
Pandurii Târgu-Jiu, a doua repriză: Al. Oprița – Raul, Castaing, Leo. Gheorghe, C. Tudor – Cr. Ștefan, Simionescu – Dincă, Peia, Tănăsoiu – Cornicioiu. Antrenor: Călin Cojocaru