Pandurii nu-şi revin

656

După un început entuziasmant de an, în care au obţinut două victorii pe teren propriu, fotbaliştii gorjeni şi-au complicat, din nou, existenţa în eşalonul secund. Elevii lui Adrian Bogoi au bifat al treilea eşec la rând, toate meciurile pierdute fiind pe teren străin. Ultima înfrângere a Pandurilor a venit în Ilfov, acolo unde vizitatorii pierdeau şi la mijlocul săptămânii (3-1 la Academica Clinceni). De data aceasta, CS Afumaţi a fost echipa mai bună şi s-a impus cu 2-1, asta deşi gorjenii au jucat în superioritate numerică aproape o jumătate de oră. Gazdele au deschis scorul în minutul 20, după un corner. Patriche a reacţionat mai bine, după ce tot el a trimis balonul cu capul din careu, şi a şutat cu sete în plasă, din suprafaţa de pedeapsă. Amfitrionii şi-au dublat repede avantajul. În minutul 33, ilfovenii au obţinut uşor o lovitură liberă de la marginea careului, după un presupus fault al lui Turda, iar Avram l-a executat sec pe Moga. Pîrvulescu a reaprins speranţele pandurilor pe final de repriză, când incursiunea sa a adus un penalti pentru trupa lui Bogoi. Lovitura de pedeapsă a fost transformată de Ionică (`45). În minutul 64, Tudorache a văzut cartonaşul roşu după o intrare criminală asupra lui Băjan. Iniţial, arbitrul i-a arătat doar galben, dar urmele lăsate pe tibia jucătorului gorjean nu au lăsat loc de interpretări şi Afumaţi a rămas în 10. Pandurii nu a pus însă o presiune prea mare pe gazde, singura ocazie clară venind pe final de joc, când acelaşi Ionică a tras mult pe lângă poartă, din unghi, după ce scăpase singur cu portarul. În urma acestui joc, formaţia fanion a Gorjului a coborât pe locul 18 în clasament. Etapa viitoare, la Motru, vine liderul Dunărea Călăraşi, iar sărbătorile pascale nu se anunţă foarte liniştite pentru alb-albaştrii.

CS Afumaţi – Pandurii Târgu Jiu 2-1 (2-1)
Au marcat: Răzvan Patriche (`20), Răzvan Avram (`33) / Cosmin Ionică (`45)
Stadion: Comunal (Afumaţi – Ilfov);
Afumaţi: Marinescu – Onea, Robicek, Patriche (cpt.), Perju – Vl. Tudorache, Vas. Olariu – Rz. Avram (`57, Alin Zaharia, `90+1, D. Burlacu), Mug. Dedu, Şt. Vasile (`53, Al. Mitu) – Buduroi. Rezerve neutilizate: Mişa – Novacek, Ciochină, Mir. Manole. Antrenor: Vasile Neagu
Pandurii: Moga – Băjan (`80, Cenaj), Celea, Turda, Al. Vasilescu – Cr. Munteanu (cpt.), Raiciu, D. Pîrvulescu – Şut (`71, Maxin), B. Lemac (`54, Tudoran), C. Ionică. Rezerve neutilizate: D. Popescu – Goşa, Măicăneanu, Vodă. Antrenor: Adrian Bogoi
Arbitrii: Andrei Antonie (Bucureşti), Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa) şi Doru Zamfir (Slatina)