O nouă prestație ștearsă pentru ,,juveți”: Trebuie să ne trezim, pentru că pierdem multe puncte

966

Universitatea Craiova a oferit o prestație ștearsă, luni seara, în Gruia, și a pierdut cu campioana CFR Cluj. Deși venea după o partidă europeană disputată la mijlocul săptămânii, și fără un atacant veritabil valid, trupa din Ardeal s-a impus cu 1-0. Singurul gol al confruntării a fost înscris de Andrei Burcă, în minutul 20. Cu o echipă ,,croită” pe stilul lui Dan Petrescu, dar care a părut obosită pe măsură ce meciul avansa, Universitatea nu a profitat de oportunitățile pe care le-a avut, spre disperarea antrenorului Laurențiu Reghecampf. Andrei Ivan a irosit șansele din prima repriza, iar George Cîmpanu a lovit bara în minutul 48. Schimbările efectuate de antrenorul juveților nu au avut efectul scontat, iar vizitatorii nu s-au mai apropiat foarte periculos de poartă în repriza secundă. Mai mult, Pigliacelli a salvat-o pe ,,Știința” de la încasarea unui nou gol în minutul 71, când a respins lovitura de cap a lui Manea. Revanșa poate avea loc joi, pe Stadionul ,,Ion Oblemenco”. Cele două formații se vor reîntâlni în 16-imile Cupei României. Disputa începe de la ora 21.30.

CFR Cluj – Universitatea Craiova: 1-0 (1-0)
CFR Cluj: Cristi Bălgrădean – Cristian Manea, Andrei Burcă, Rachid Bouhenna, Camora – Emmanuel Culio, Mihai Bordeianu (’90, Mike Cestor), Adrian Păun (’83, Bismark Boateng) – Claudiu Petrila, Valentin Costache (’86, Alex Chipciu), Ciprian Deac. Antrenor: Dan Petrescu.
„U“ Craiova: Mirko Pigliacelli – Ștefan Vlădoiu, Valerică Găman, Vladimir Screciu, Nicușor Bancu – Lyes Houri, Alex Mateiu (’42, George Cîmpanu), Dan Nistor – Gustavo Vagenin (’75, Ștefan Baiaram), Elvir Koljic (’54, Jovan Markovic), Andrei Ivan (’75, Ionuț Vînă). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.
Cartonașe galbene: Burcă ’15, Bălgrădean ’90+2, Păun ’90+2, Deac ’90+3 / Screciu ’35, Bancu ’53, Cîmpanu ’71.
Au arbitrat: Marcel Bîrsan – Mircea Grigoriu, George Neacșu; Horia Mladinovic.
Observatori: Ioan Bogdan (LPF), Corneliu Fecioru (CCA).

După meci, antrenorul Universității, Laurențiu Reghecampf, a declarat că formația sa a avut un minus la capitolul atitudine față de meciul precedent. Principalul din Bănie a sugerat că ar putea face schimbări la echipă, nu numai pentru jocul următor. De asemenea, tehnicianul a recunoscut că jucătorii doljenilor nu arată, în acest moment, ca viitori campioni ai României. ,,În primul rând, atitudinea și comportamentul nostru în prima repriză… Am jucat foarte slab. Am avut ocazii, dar am avut ghinion, puteam să dăm gol. În mare, nu mi-a plăcut și am discutat cu jucătorii în cabină, vom analiza în următoarele zile și trebuie să ne trezim, pentru că pierdem multe puncte și față de meciul trecut avem o diferență foarte mare. La meciul trecut am avut atitudine și multe ocazii, numai prin ghinion am pierdut. Dar astăzi a fost un joc foarte slab din partea noastră. Trebuie să marcăm, avem foarte multe ocazii și ratăm cu o seninătate incredibilă. Din punctul meu de vedere, echipa nu s-a ridicat la nivelul la care trebuia să joace. Au fost anumite lucruri care s-au întâmplat în timpul meciului, faptul că s-a tras foarte mult de timp și trebuia să ia atitudine, dar meciul s-a terminat (n.r. motivul pentru care a cerut explicații centralului, după meci). Așteptăm mai mult de la toată echipa, nu pot să dau un nume. Vreau să arate caracter și atitudine, sunt o echipă care pot câștiga campionatul”, a explicat Reghecampf. Craiova a coborât pe locul 9. Următorul meci din campionat va avea loc luni, 27 septembrie, împotriva formației Dinamo București. Partida a fost programată la ora 21.00.