Numai una a fost norocoasă

777

Doar Jiul Rovinari a câștigat în etapa în care Liga a 3-a a pornit din nou la drum. Trupa lui Cătălin Trofin s-a impus la limită și tot la limită au pierdut celelalte două echipe gorjene, Pandurii II Târgu Jiu și Știința Turceni.
Jiul Rovinari a demonstrat că are jucători cu tărie de caracter și a învins una dintre echipele din prima jumătate a clasamentului, deși s-a confruntat în această iarnă cu o serie de probleme. Trupa lui Cătălin Trofin a câștigat cu 1-0 meciul cu Millenium Giarmata, gol marcat de Zamfir în minutul 38. „Am demonstrat că vrem, că avem valoare și că suntem profesioniști în ceea ce ține de fotbal. E drept că din minutul 60 am făcut pasul înapoi, am fost dominați, dar în final ne-am atins obiectivul și am obținut toate cele trei puncte”, a declarat Trofin.
Junii Pandurilor au avut o deplasare incomodă, la Vulturii Lugoj, și, în ciuda înfrângerii suferite, echipa s-a prezentat onorabil. „Sunt extrem de mulțumit de atitudinea jucătorilor ce au intrat pe teren. Gazdele au jucat puțin la intimidare având în față o echipă atât de tânără, dar jucătorii noștri nu s-au lăsat intimidați și au evoluat curajos, ceea ce ne dă speranțe. Sper ca la finalul acestui sezon, de la Pandurii II să promovăm un jucător la prima echipă. Acesta este obiectivul nostru”, a declarat Robert Bălăeț, directorul sportiv al Pandurilor, acesta însoțind echipa a doua în deplasarea de la Lugoj. Gazdele au deschis scorul în prima repriză, dar Pandurii II a revenit prin golul înscris de Dănăricu, din penalti, asta deși evolua deja în inferioritate după eliminarea lui Cocină din minutul 55. Gazdele au preluat din nou conducerea, însă Trifu a egalat după doar două minute. Acesta a urmărit o minge trimisă înapoi spre portar, a ajuns-o și a făcut 2-2. Din păcate, Vulturii Lugoj a mai marcat o dată în minutul 85, iar victoria le-a surâs lor, Pandurii rămânând de la acest meci doar cu evoluția ce dă speranțe oficialilor gorjeni.
Știința Turceni, cea de-a treia reprezentantă a Gorjului în acest eșalon, a avut parte de un meci dificil pe teren propriu, cu una dintre echipele de pe podiumul seriei, FC Hunedoara. „Am avut ghinion! Echipa a jucat bine, chiar foarte bine, i-am dominat clar, de parcă noi eram echipa de pe locul 2. Am avut ocazii peste ocazii, dar n-am marcat. În plus, după o mare ocazie a noastră din minutul 68, oaspeții au plecat pe contră și am primit golul cu care Hunedoara a învins. Păcat de jocul nostru bun”, a declarat Vali Modrea, directorul sportiv al echipei din Turceni.
Etapa viitoare propune primul derby gorjean din 2014, Pandurii II Târgu Jiu – Jiul Rovinari, un meci care va fi onorat de echipa gorjeană cu mutarea sa pe arena principală din Târgu Jiu, tinerii jucători ai Pandurilor urmând a juca pe „Municipal”, la fel ca și echipa mare, vineri, de la ora 15:00.

Jiul Rovinari – Millenium Giarmata 1-0 (1-0)
Stadion „Tineretului”, Rovinari
A marcat: Zamfir (min. 38)
Jiul Rovinari: Muja – Tudoarache, Dăianu, Văcaru, Trofin (min. 90+2 Părpăneață) – Mainerici, Popescu, Frățolescu, Calotă (min. 90 Manea) – Șoșoi, Zamfir. Antrenor: Cătălin Trofin.

Vulturii Lugoj – Pandurii II Târgu Jiu 3-2 (1-0)
Stadion „Vulturii”, Lugoj
Au marcat: Rogozinaru (min. 36 și 78 – din penalti), Stoica (min. 85) / Dănăricu (min. 68 – din penalti), Trifu (min. 80)
Pandurii II: Negrilă – Trocan, Negrescu, Oiţă, Petrache – Piţian, Stegaru (min. 64 Gavrilescu) – Paulinho (min. 22 Predescu), Cristea (min. 78 Trifu), Pîrcălabu (min. 51 Dănăricu) – Cocină. Antrenori: Adrian Bogoi şi Sorin Vintilescu.
Cartonaș roșu: Cocină (min. 55)

Știința Turceni – FC Hunedoara 0-1 (0-0)