Nu s-a simţit carantina! Viitorul a defilat cu Slobozia

1175

După ce a ratat meciurile cu Buzău şi Bacău din cauza multiplelor infectări cu Covid-19, Viitorul Târgu Jiu a revenit pe gazon cu poftă de fotbal. Unii dintre jucătorii care acuzau simptome ale bolii în urmă cu câteva zile s-au regăsit pe teren în meciul cu Unirea Slobozia, iar pauza forţată nu s-a resimţit în tabăra gazdelor. Echipa lui Flavius Stoican şi-a presat adversarii încă din primele minute ale jocului, dar, în ciuda fotbalului ofensiv practicat de gorjeni, oaspeţii au lovit primii. Era minutul 9, când un contraatac al Sloboziei a fost fructificat de Adrian Moldovan. Fotbaliştii Viitorului nu au părut impresionaţi de reuşita vizitatorilor, şi-au reluat construcţia migăloasă, dar au ratat numeroase ocazii de a reveni în joc. În cele din urmă, o ieşire neinspirată a lui Poiană a fost taxată de Andrei Luduşan (45+1), care a împins balonul în plasă din careul mic. Eforturile Sloboziei de a ţine de scor s-au năruit în minutul 58, când Bogdan Danciu a văzut al doilea cartonaş galben pentru că l-a ţinut în careu pe Paul Copaci. Penaltiul a fost transformat de Darius Buia. Revenit după convalescenţă, Andrei Dragu (72) a închis tabela cu un şut plasat, de la 15 metri, după o acţiune colectivă pe care a şi iniţiat-o. Viitorul a ajuns la 10 puncte din 7 runde, iar miercuri are programată restanţa de la Buzău.
VIITORUL TÂRGU JIU – UNIREA SLOBOZIA 3-1 (1-1)
Stadion: Municipal (Târgu Jiu – Gorj);
Arbitru: Cristian Codrea (Baia Mare); Asistenți: Răzvan Ionuț Soponar (Baia Mare) și Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea); Rezervă: Claudiu Andrei Filip (Craiova); Observatori: Vasile Marc (Cluj-Napoca) și George Constantinescu (Slatina).
Viitorul: D. Rusu – Copaci, Oros, Lixandru, Prejmerean (Al. Băican, 87), Chiorean (cpt.), Cioiu (Bădăuță,87) Șerbănescu (Vl. Costea, 78), Buia (Al. Enache, 78), Andr. Dragu, Ludușan (D. Paraschiv, 63). Rezerve neutilizate: Rob. Bodea – Ciul, Trancă, Chelariu. Antrenor: Flavius Stoican.
Unirea: I. Poiană – Rob. Ghiță, Gab. Lazăr, Ibrian (cpt.), I. Dinu (Dumbrăvean, 75), Bg. Danciu, Chebac (D. Unguru, 75), Negoiu, Mih. Adăscăliței (Gherasim, 84), Ad. Moldovan (Ad. Răduca, 60), Cr. Ene (P. Mihalache, 75). Rezerve: Gurău – Al. Muscă, Cr. Chiriță, Mih. Lemnaru. Antrenor: Costea Enache.

Stoican: O victorie meritată
La finalul jocului, antrenorul Flavius Stoican a apreciat evoluţia băieţilor săi, după câteva săptămâni în care gorjenii au fost puşi la încercare de lipsa rezultatelor, dar mai ales de noul coronavirus. ,,Am făcut un joc consistent, cu multe situaţii de gol. În prima repriză, parcă nu voia mingea să intre în poartă, dar, una peste alta, este o victorie meritată, în care am văzut jucătorii pe care îi ştiu de la antrenamente. Sunt jucători care şi-au dorit foarte mult să câştigăm această partidă, începând de la Dragu, care a stat în carantină, şi continuând cu Lixandru sau Cioiu. Sunt trei jucători care astăzi şi-au pus amprenta asupra jocului. În general, toată echipa a jucat bine”, a spus Stoican.
Tehnicianul a admis că succesul este unul care aduce liniştea în plan psihic. ,,Ai un moral bun când câştigi. Până acum, am şi întâlnit primele echipe din clasament. Mă refer la Craiova, o echipă cu un lot foarte bun, la Petrolul, când am reuşit un egal, dar la fel de bine ne puteam desprinde la două goluri. Este un succes care le dă încredere băieţilor. Vorbele mele nu sunt deşarte, ceea ce facem la antrenamente se vede şi în timpul jocului. Fotbalul este un joc, trebuie jucat cu plăcere, dar şi cu responsabilitate. Am început să fim o familie, un grup frumos”, a declarat principalul gorjenilor. În schimb, antrenorul oaspeţilor, Enache Costea, a recunoscut superioritatea echipei adverse. Tehnicianul ialomiţenilor regretă că echipa sa nu a putut intra în avantaj la cabine. ,,N-am reuşit să facem un joc aşa cum ne aşteptam. Chiar dacă am deschis scorul, ştiam că întâlnim un adversar bun, un adversar care ne pune sub presiune şi din păcate nu am reuşit să facem faţă acestei presiuni. Golul plutea în aer în prima repriză, când au avut foarte multe situaţii de a marca. Am avut neşansă, poate dacă intram cu 1-0 la pauză, altul era deznodământul. Din păcate, am făcut un joc prost din toate punctele de vedere şi am pierdut. Nu vreau să comentez deciziile arbitrului, dar cred că sunt nenumărate faze de acest gen în careu. Dacă el a considerat că a fost 11 metri, atunci a fost. Obiectivul nostru rămâne neschimbat: să rămânem în Liga 2”, a declarat reprezentantul Unirii.