Nici măcar pe aproape! Pandurii, demolată la Mioveni

1349

Antrenorul Tiberiu Bălan a încercat degeaba să spere la minuni. Noul tehnician al Pandurilor, care declarase că trei victorii din următoarele trei deplasări sunt posibile, a fost readus brutal cu picioarele pe pământ după meciul de sâmbătă. Liderul CS Mioveni s-a impus cu 4-0, iar Liga 3 pare din ce în ce mai aproape. Paradoxal, pandurii nu au jucat rău în debutul partidei, iar Rasoveanu (`5) şi Unguru (`6) au ratat două oportunităţi bune în prima parte a meciului. Cum ocaziile se răzbună, fostul atacant al Universităţii Craiova, Simon Măzărache, a punctat în minutul 7, după o lovitură de colţ. Trancă a avut şansa egalării în minutul 13, dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri, dar portarul Sima a scos de sub bară. În minutul 23, Herghelegiu a majorat diferenţa de pe tabelă şi a stabilit scorul pauzei. Gazdele şi-au făcut norma de două goluri şi în partea secundă. Ionuţ Burnea a înscris din nou din corner (`57), iar Anghelina a transformat un penalty scos de acelaşi Măzărache (`73). În runda viitoare, Pandurii se deplasează la malul mării, pentru partida cu Farul.

Bălan: ,,Am fost depăşiţi la toate capitolele”
Antrenorul gorjenilor, Tiberiu Bălan, a admis, după meci, că formaţia argeşeană nu le-a dat nicio şansă elevilor săi. În opinia tehnicianului, actualii panduri sunt firavi şi lipsiţi de maturitate fotbalistică, iar echipa sa are nevoie de întăriri în iarnă. ,,Ne aşteptam la un meci destul de greu şi asta s-a întâmplat. Am fost depăşiţi la toate capitolele şi dacă suntem depăşiţi în modul acesta era normal să nu avem nicio şansă. E bine că am început să cunosc toţi jucătorii, mulţi au primit o şansă astăzi.Trebuie să ne pregătim, să fim mai pragmatici. Sunt foarte dezamăgit de ceea ce am văzut, este o diferenţă mare faţă de meciul cu ‘U’ Cluj. Sunt foarte supărat, pentru că nu ne-am ridicat deloc la nivelul adversarului. S-a văzut când ai jucători de Liga 1, şi jucători care nu au evoluat nici la Liga 2. Aici se face diferenţă, este greu. Stăm prost din punct de vedere fizic, mă refer la forţă. Am fost depăşiţi la aproape toate duelurile unu contra unu. O să joace şi alţii, îi vedem pe toţi. Sper ca în iarnă clubul să iasă din această situaţie şi să avem posibilitatea de a aduce câţiva jucători”, a declarat Bălan. Pandurii a căzut pe ultimul loc în liga secundă după succesul Snagovului şi retragerea Daco-Geticii din campionat. În etapa viitoare, gorjenii se deplasează la malul mării, pentru partida cu Farul.

CS MIOVENI – PANDURII TÂRGU-JIU 4-0 (2-0)
Stadion: Orăşenesc (Mioveni – Argeş);
Abitru: Iuliana Elena Demetrescu (Râmnicu Vâlcea); Asistenţi: Petruţa Iugulescu (Târgovişte) şi Mihaela Ţepuşă (Bucureşti); Rezervă: Ionela Alina Peşu (Craiova);
Observatori: Fevronia Ion (Craiova) şi Dumitru Crăciun (Berceni – Ilfov).
CS Mioveni: Val. Sima – Rob. Ghiţă, Rob. Gherghe, Coşereanu (`65 Rădescu), Anghelina, M. Şerban, Burnea (cpt.), Massaro (`74, Traşcu), Măzărache (`81, Cioargă), Hergheligiu, Ct. Alexe. Rezerve neutilizate: Fl. Croitoru – Işfan, Celea, Ed. Stoica. Antrenor: Marius Stoica
Pandurii: Iul. Dinu – Oiţă (cpt.), P. Chiş, Vasilescu, D. Ciobanu, Trancă, Erhard (`28, Lu Yuefeng), Takahashi, Rasoveanu, Nichifor (`80, Şendroiu), D. Unguru (`62, Filip). Rezerve neutilizate: Mih. Cotolan – Rob. Bratu, Cuţitoiu, Al. Dinu. Antrenor: Tiberiu Bălan