Naționala olimpică, egal cu Arabia Saudită

865

Echipa olimpică de fotbal a României a terminat la egalitate cu formația similară a Arabiei Saudite, 1-1 (1-1), sâmbătă, într-un meci de pregătire desfășurat la Centrul Naţional de Fotbal Mogoşoaia. George Ganea (17) a marcat golul trupei antrenate de Mirel Rădoi, în timp ce saudiții au egalat în minutul 33. Tricolorii au avut o primă ocazie prin Paşcanu, după un corner executat de Ciobanu (6), dar a reluat pe lângă poartă. La reluare, România a mai avut oportunități prin Ganea (47) şi Sefer (73), în timp ce adversarii puteau câștiga partida pe final de joc, cu șanse consemnate în minutele 78 şi 85. România va mai juca un meci amical cu Arabia Saudită, marți, 13 iulie, tot la Mogoșoaia. Acesta va fi și ultima partidă de verificare înainte de plecarea spre Tokyo.
România a început în formula: Aioani – Paşcanu, Ghiţă, R. Grigore – M. Marin – Raţiu, A. Ciobanu, E. Florescu, Fl. Ştefan – Al. Dobre, G. Ganea. Au mai jucat la noi A. Chindriş, Sîntean, Vali Gheorghe (din min. 54), Sefer, M. Dulca şi Ion Gheorghe (din min. 61). Rămas cu doar 21 de jucători după ce Dragoş Nedelcu a fost chemat la noul său club, Mirel Rădoi l-a convocat de urgență pe Ronaldo Deaconu, fotbalistul celor de la Gaz Metan Mediaș.Naționala noastră face parte din Grupa B la Jocurile Olimpice, alături de Noua Zeelandă, Coreea de Sud şi Honduras.