Mureşul, prea tare pentru gorjeni

757

Baschetbaliştii de la ACS Târgu-Jiu au suferit o nouă corecţie pe teren propriu în faţa echipei CSM Târgu Mureş. Eşecul era unul scontat, dacă ne gândim că oaspeţii de sâmbătă sunt o forţă sub panou, iar “cerbii” şi-au pierdut cea mai importantă piesă din echipa construită la început de sezon, şi anume pivotul Kevin Allen. Primele două sferturi au fost adjudecate fără probleme de vizitatori, 9-34, 13-29, trupa condusă de George Trif distanţându-se la un moment dat chiar la 57 de puncte. În acest context, partea a doua a fost una fără miză, iar gorjenii au mai echilibrat disputa, în special datorită pătrunderilor nou-venitului Montez Singleton şi a aruncărilor de trei puncte. După un parţial 15-26, ultimul sfert a fost adjudecat de amfitrioni 28-18, iar tabela a arătat la final de meci 65 – 107. Antrenorul echipei noastre, Claudiu Alionescu, a admis că, în condiţiile date, deznodământul a fost unul normal. “Diferenţa de scor este una destul de mare, însă în acelaşi timp şi valoarea dintre cele două echipe, în momentul de faţă, este una care reflectă realitatea afişată pe tabelă. Atâta timp cât am jucat fără un pivot clasic pe teren, diferenţa s-a făcut în special la recuperări, unde au avut 30 de recuperări în plus, asta înseamnă cel puţin 30 de atacuri. Astfel, din punct de vedere sportiv, este foarte greu să recuperăm un asemenea handicap fizic.
Fără un pivot clasic este foarte greu să le faci faţă, au oameni de gabarit acolo sub panou, Santa, Borşa, plus ‘afară’ jucători de excepţie, cum sunt Martinic sau Kalve, cel din urmă a prins un meci fenomenal. Până la urmă, este echipa care nu are decât o singură înfrângere în acest sezon şi domină grupa”, a declarat principalul “cerbilor”. Şi în acest meci, ACS Târgu Jiu a aliniat o echipă foarte tânără. La formaţia noastră a debutat şi un baschetbalist gorjean de numai 15 ani. Este vorba de Mihai Bădiţă, venit de la CSS Târgu Jiu, jucător care a bifat, sâmbătă, patru puncte şi patru pase decisive. Căpitanul Adrian Roşu a fost cel mai bun marcator de la gazde, cu 23 de puncte, urmat de Singleton cu 19. Danciu (6), Berca (4), Howel (4), Câdu (3) şi Nanu (2) au contribuit cu puncte pentru alb-albaştrii. “Mă bucur că am aliniat o echipă foarte tânără, mă bucur că am putut să dau minute la toţi. Şi-au făcut treaba, atât cât au putut de bine şi îi felicit pe această cale, pentru că nu este uşor să evoluăm contra unei echipe cum este cea a Mureşului”, a declarat Alionescu. Antrenorul gorjean a mai spus că, în ciuda schimbărilor din echipă, are încredere că ACS Târgu Jiu va rămâne în grupa valorică B.“Nu îmi e teamă, am încredere că ne vom atinge obiectivul. Din păcate, rezultatele din această rundă nu ne-au ajutat. Sighetul a pierdut în prelungiri la Miercurea Ciuc, dacă ar fi câştigat acel meci, misiunea noastră s-ar fi uşurat cu încă o victorie, însă trebuie să obţinem cele patru succese ale noastre şi primordial este meciul cu Ciucul de acasă, de pe 23 februarie, meciul care s-a amânat. De aceea, fac apel, încă de pe acum, la publicul care a fost şi în această seară, destul de numeros, să vină alături de noi, pentru că este un meci ce poate fi decisiv”, a precizat Alionescu.