Mergea şi Inglot, eliminaţi la Sofia

475

Perechea formată din gorjeanul Florin Mergea și britanicul Dominic Inglot a fost învinsă de rușii Mihail Elghin și Andrei Kuznețov, în runda inaugurală a probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Sofia. Învingătorii s-au impus cu 7-6 (3), 6-3, după un meci în care fiecare pereche a reușit câte 5 ași, dar cuplul româno-britanic a comis 4 duble greșeli. Partida a durat o oră și 15 minute, iar învinșii vor primi pentru participare un cec de 2.490 euro. Turneul este dotat cu premii totale de aproape 500 de mii euro. Horia Tecău şi Jean Julien Rojer s-au calificat în sferturile de finală fără să joace, după ce adversarii lor din primul tur s-au retras. Tecău și Rojer sunt cap de serie 1, iar Mergea şi Inglot erau consideraţi favoriţii cu numărul 3.