Mergea, în sferturi la Barcelona!

551

Cuplul format din Florin Mergea şi Aisam-ul-Haq Qureshi a acces în sferturile de finală ale turneului de dublu de la Barcelona. Cei doi i-au învins pe Marcus Daniel şi Marcelo Demoliner, veniţi din calificări, scor 6-4, 6-4, la capătul unei dispute care a durat o oră şi 22 de minute. Mergea şi Qureshi au servit doi aşi, au comis trei duble greşeli, iar procentajul de reuşită la serviciu a fost de 76 la sută cu prima minge şi 39 la sută cu cea de-a doua. Cei doi au avut şapte şanse de break, dintre care au concretizat patru şi şi-au cedat serviciul de două ori, din şapte posibilităţi ale adversarilor. Pentru prezenţa în sferturile de finală ale turneului de la Barcelona, Mergea şi partenerul său şi-au asigurat un cec în valoare de 19.000 euro şi 90 de puncte ATP. În sferturi, perechea româno-pakistaneză va întâlni câştigătoarea duelului dintre Kontinen/Peers şi Boppana/Cuevas. Meciul ar urma să se dispute joi, la ora 12.00, dar se poate juca şi mai devreme, în funcţie de durata celorlaltor partide, şi dacă vremea o va permite. Mergea îşi doreşte un parcurs lung la competiţia ce se dispută în Spania, pe zgură, lucru confirmat şi de postarea sa de pe Facebook, venită după prima victorie. “Început bun aici, la Barcelona, unde ne dorim de atâta timp sa ajungem”, a scris gorjeanul.