Mergea, eliminat de Inglot

583

Tenismenul gorjean Florin Mergea continuă parcursul dezamăgitor în anul 2018. Fără un partener stabil, Mergea a alunecat în clasamentul ATP de dublu, aflându-se acum pe locul 182. Perechea formată din Florin Mergea şi cehul Roman Jebavy a fost învinsă de cuplul britanico-suedez Dominic Inglot/Robert Lindstedt, cu 7-6 (4), 6-1, miercuri, în prima rundă a probei de dublu din cadrul turneului ATP de la Istanbul, dotat cu premii totale de 426.145 euro. Interesant este că Inglot a făcut de două ori pereche cu Mergea în circuit, dar cuplul s-a destrămat rapid. Revenind la meci, deşi Mergea şi Jebavy au condus cu 4-1, în cele din urmă au fost egalaţi, Inglot şi Lindstedt reuşind să se impună în tiebreak, pentru ca apoi să domine clar setul secund. Partida a durat o oră şi 11 minute. Mergea şi Jebavy vor împărţi un premiu de 2.200 euro. O veste îmbucurătoare pentru Florin este aceea că a primit un wild card pentru turneul de la Madrid, lucru anunţat de gorjean pe contul său de facebook.