Mergea a pierdut finala la Sydney

413

Tenismenul gorjean Florin Mergea a ratat un prim trofeu în 2016 după ce perechea pe care a făcut-o cu Rohan Bopanna, cap de serie numărul 4, a pierdut finala turneului de 250 de puncte de la Sydney.
Mergea și Bopanna au pierdut în faţa cuplului Jamie Murray/Bruno Soares (Marea Britanie/Brazilia), care s-a impus, scor 6-3, 7-6 (6). Meciul a durat o oră şi 30 de minute. Pentru prezenţa în ultimul act cei doi au încasat un premiu total de 11.500 de dolari şi au primit 150 de puncte în clasamentul ATP. A fost pentru Mergea şi Bopanna ceea de-a şasea finală de când joacă în echipă, ei având în palmares două titluri, la Stuttgart şi Madrid, anul trecut.
Mergea rămâne în Australia pentru a lua parte la primul turneu de Grand Slam al anului, Australian open, acolo unde echipa din care face parte cu Rohan Bopanna este cap de serie numărul 4. Cei doi nu au avut prea mult noroc la tragerea la sorți, ei urmând a întâlni în primul tur o pereche ce reprezintă țara gazdă, Omar Jasika/Nick Kyrgios. În aceeași competiție va lua startul și un alt tenismen român, colegul de echipă națională al lui Florin Mergea, Horia Tecău. Acesta, în echipă cu Julien Rojer, este cotat cu prima șansă la trofeu, ei venind și din poziția de ultimi câștigători ai Turneului Campionilor, Tecău fiind și primul în clasamentul mondial al jucătorilor de dublu.